Evde Kendi Sebzenizi Yetiştirmeye Ne Dersiniz?

Kendi yaptığınız yemekleri ne kadar keyifle yiyorsanız, kendi yetiştirdiğiniz sebzeleri ve otları yaptığınız yemeklerde kullanmak da bir o kadar keyif verecektir.

 

İşte evde tarım yapmanın püf noktaları..

 

  1. Saksıda Yetiştirilebilecek Sebzeler: Domates, Biber, Patlıcan ve Limon

Saksıda tarım yapabilmeniz için öncelikle yeterli büyüklükte bir saksıya ihtiyacınız olacak. Bunun yanında gübreli bir toprakla birlikte domateslerinizi, biberlerinizi, patlıcanlarınızı ve limonlarınızı yetiştirebilirsiniz. Hazırlığı biraz uzun sürse de buna değecektir!

Ayrıca içerisine toprak doldurduğunuz saksınızda sevilen otlardan olan reyhan, semizotu veya fesleğen de yetiştirebilirsiniz.

 

  1. Filizlendirme Metodu

Bakliyat filizleri tam bir protein deposudur. Filizlendirme metodu ile çiğ mercimek, maş fasulyesi veya nohut yetiştirebilirsiniz.

Filizlendireceğiniz bakliyatları tavada hafif kavurarak veya salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Nasıl yapacaksınız?

Tohumları yıkayın ve bir gece boyunca suda bekletin. Süzme işleminin ardından ağzı bez ile kapatılmış cam kavanozda, baş aşağı olacak şekilde karanlık ve ılık bir köşede bekletme işlemini sürdürün. Böylece tohumların nemli kalmasını sağlarsınız. 4-5 gün boyunca günde 2 kez yıkayıp süzmeye devam edin.

 

  1. Torbada Tarım Yapın

Öncelikle bir torba alın ve içerisini gübreli toprak ve taş parçacıklarıyla doldurun.

Hazırladığınız torbanızı evinizin balkonuna, terasına veya bahçesine yerleştirebilir ve verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Torbanızda kabak dahil birçok farklı ürünü yetiştirebilirsiniz.

 

  1. Kendi Avokadonuzu Yetiştirin

 

Kendi avokadonuzu evinizde ve sadece bir bardak suyun içerisinde yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

 

Nasıl yapacaksınız?

Öncelikle avokado çekirdeğinize 3 adet kürdan saplayın ve sivri kısmı yukarıda kalacak şekilde su dolu bir bardak içerisine yerleştirin. Yavaş yavaş suyu eksilecektir ve eksildikçe su eklemeye devam edin. Gün geçtikçe avokadonun dibinden bardağın sonuna kadar kökler inecektir. Kökler büyüdükten sonra avokadonuzu dikkatli bir şekilde toprak dolu bir saksıya yerleştirin ve düzenli olarak sulayın.

Ancak bu işlem için biraz sabırlı olmalısınız çünkü bu tropikal meyvenin evinizde yetişebilmesi için yaklaşık 2 aylık bir bekleme süresi olduğunu unutmayın.

 

 

Siz kendi imkanlarınızla kendi sebzelerinizi yetiştirirken, Coldwell Banker profesyonelleri de sizlere en uygun evi bulmak için yardımcı olabilir ve sorularınızı yanıtlayabilir. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz!

 

 

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir