Gayrimenkul Sektöründe Bu Hafta Neler Oluyor?

GAYRİMENKUL SATIŞINDA “GERÇEK DEĞER” ZORUNLULUĞU 2019’DA GELİYOR

Ev, iş yeri ve arsaların gerçek değeri, şehir şehir ve ilçe ilçe olarak tek tek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenecek. Değerinin altında satış artık sonlanacak. Tapuda gerçek değerinde satış işlemleri 2019’da başlayacak. Çıkarılacak harita ile Türkiye’deki bütün ev, arsa ve iş yerlerinin gerçek değeri görülebilecek ve değerlerdeki düşüş ve yükseliş anında haritaya yansıyacak. Tapudaki satışlarda kesilecek harç haritadaki değere göre belirlenecek.

 

COLDWELL BANKER TÜRKİYE ÜLKE BAŞKANI GÖKHAN TAŞ AÇIKLIYOR;

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş gayrimenkul sektörüne gelecek “gerçek değer” zorunluluğu sayesinde ciddi bir vergi kaybının önleneceğini belirtti.

“Gayrimenkul devirlerinde eksik beyan edilen veya beyan edilmeyen gerçek değerler nedeniyle bir yılda oluşan tapu harcı, KDV ve gelir vergisi kaybı 6-7 milyar  dolarları buluyor” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gerçek değer üzerinden tapu devirlerinin yapılmasının önemine işaret ederek, “Almamız gereken vergi kısmını tam anlamıyla alamıyoruz ve bir vatandaşımız bunu doğru gösterirken diğer vatandaşımız bunu eksik gösterebiliyor. Dolayısıyla bu eksikliği de giderecek uygulamaları da en kısa zamanda hayata geçiriyor olacağız” ifadelerini kullanmıştı.

 

Siz sektörle ilgili en güncel bilgilere sahip olurken, Coldwell Banker profesyonelleri de sizlere en uygun evi bulmak için yardımcı olabilir ve sorularınızı yanıtlayabilir. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz!

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir