Nefis kokulu bir bahçe nasıl oluşturulur?

Koku bahçesi yaratmak, değişik ve hoş sesli kuşları evinize çekmek ve bahçenizi ziyaret eden misafirleriniz için güzel bir koku sağlamak için harika bir yoldur. Bir koku bahçesi, Asteraceae olarak da bilinen ambrosia bitki ailesinden birçok farklı çiçek türünden oluşabilir. Bir ambrosiyal koku bahçesi, bazı metropollerde süper popüler bir manzara trendi olmayabilir, ancak evinizi çevreleyen atmosferi canlandırabilen narin bir bahçe tekniğidir ve arka bahçenizde eşsiz bir güzellik yaratmayacağınız anlamına gelmez. Bu yaz, açık hava yaşam alanınıza nefis bir koku bahçesi yaratmanın bazı ipuçlarını burada bulacaksınız!

Yürüyüş yolu yakınındaki bitkiler
Bahçenizin arka köşesinde bulunan kokulu bir bitki güzel görünebilir, ancak kokusunun tadını çıkarma şansınız düşüktür. Günlük yaşamda geçirdiğiniz açık alanlarınızın yakınına kokulu çiçekleri diktiğinizden emin olun. Güzel gerbera papatyalar bir sınırda ya da bir geçidin yakınında yer almak için iyi bir seçenek olabilir. Diğer noktalar arasında, ön kapının yakınındaki bir saksıya ekme papatyalar ya da kokunun bir süreliğine etrafta dolaşabileceği kapalı bir alan yer alır.

Bitki konumuna özgü
Bir koku bahçesi yaratmanın ana parçası, her bitkinin ne kadar büyüyeceğini bilmektir. Kadife çiçeği gibi daha kısa koku bitkileri için, bahçedeki yerlerini bir sepete asarak ya da yüksek bir ekici içine yerleştirerek yerlerini yükseltmeyi düşünün. Bu, bitki kokusunun, koku almakta zorlanacakları yere yakın yerde bırakmak yerine tam etkisini elde etmenizi sağlayacaktır. Ayçiçeği gibi daha büyük koku türleri, yükseklikleri, uzak oldukları yere rağmen geçenlere koku vermelerine izin vereceğinden, bir bahçenin arkasına yakın dikilebilir.

Kimyasallar kullanmayın
Çiçekler havaya buharlaşan uçucu yağlarına dayalı bir koku üretir. Bahçenize kimyasal katkı maddeleri kullanmak, çiçeklerin iyi kokusunu maskeleyebilir. Eklenen kimyasallar, bitkilere çekilecek kelebekler, sinekkuşları ve arılara da zarar verebilir. Doğal olarak oluşan elementlerden yapılmış böcek kontrolü veya biyopestisitler için ev yapımı seçenekler kullanarak koku bahçenizi koruduğunuzdan emin olun.

Bahçeyi dengeleyin
Bir koku bahçesinin dikilmesinin amacı, her bitkinin bireysel kokusunun tadını çıkarmaktır. Gruplara çeşitler ekleyerek, aromatik çeşitler eklediğiniz yerleri dengelediğinizden emin olun. Goldenrod gibi güçlü bir koku çıkaracak bitkiler ve kokulu olanların grupları arasında bitki olmayan seçenekler eker. Bunu yapmak, tatmin edici ve bunaltıcı olmayacak dengeli bir koku bahçesi yaratmaya yardımcı olacaktır.

Farklı renkler kullanın
Çeşitli renkli koku bitkilerini seçmek, koku bahçenizin genel görünümünü karıştırmanın yanı sıra birden fazla koku sağlamak için harika bir yoldur. Beyaz veya pastel renkli çiçeklere sahip bitkiler genellikle kırmızı veya turuncu gibi daha parlak olan renklerden daha fazla koku üreteceklerdir. Koku bitki ailesinde birçok farklı seçenek arasından seçim yapabileceğiniz birçok bitki var. Eğer popüler bir koku bitkisi olan krizantemlerin büyük bir hayranı olsaydınız, açık hava yaşam alanınıza bitmeyen bir koku sağlamak için sadece bir bitki ailesinde birçok farklı renkli çeşidi seçebilirsiniz.

Ambrosia bitki ailesinde, güzel bir koku bahçesi sağlayacak pek çok bitki var. Kokularını rahatça koklamak için bahçede daha yüksek bir seviyeye yerleştirilmiş kadife çiçeği eklemeyi düşünün. Bahçeyi dengelemek ve altınbaşak gibi süper kokulu çeşitleri dikmek, gruplar halinde kendi başlarına bahçenin üstesinden gelmemeye yardımcı olacaktır. Bitkilerin bahçenin yoğun olarak kullanılan alanlarına yakın yerleştirilmesi, kimyasallardan uzak durmanın yanı sıra farklı renklerin kullanılması ambrosia koku bahçenizin genel görünümünü ve kokusunu artıracaktır.

Keyifli ve bahçeli gayrimenkul alternatifleri için: cb.com.tr 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir