Arka bahçeniz sizin için nasıl daha sağlıklı olur?

Açık havada yemek yemek, bahçede oturmak veya koşuya çıkmak, yazı yaşamak tamamen açık hava meselesi. Fakat, bir arka bahçeye sahip bir ev satın almanın sağlıklı bir yaşam tarzına birden fazla katkıda bulunabileceğini biliyor muydunuz? Bu yaz arka bahçenizin bu yazınızı daha sağlıklı hale getirmesinin 5 sebebi:

Daha iyi kemik bir sağlığı

Mayo Klinik’e göre, güneşte 10 dakika geçirmek D vitamini eksikliğini  önlüyor. “Güneş ışığı Vitamini” olarak da bilinen D vitamini, vücuttaki normal kandaki kalsiyum seviyelerinin korunmasında önemlidir ve bu da sağlıklı kemiklerin oluşmasına yardımcı olur. Dışarıda kısa bir süre geçirmek, yabani otları temizlemek, ızgara yapmak ya da sadece uzanmak hem zihin hem de beden üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Daha ince bel hatları
Havalar daha sıcak olduğunda, salatalar veya garnitürler harika bir öğün olabilir. Taze malzemelerden (meyveler, sebzeler, baklagiller veya kuruyemiş) bir çoğunu, sağlıklı bir salata haline getirebilirsiniz ve en önemlisi herhangi bir suçluluk hissetmeden akşam yemeğinin tadını çıkarırsınız.

Yemek bilimi biraz karmaşık olsa da ızgara yapmak, tavada kızartmaktan daha sağlıklı bir alternatif olabilir. Derisiz tavuk göğsü ve somon gibi omega-3 zengin balıklar gibi yağsız etleri hızlı, lezzetli ve sağlıklı bir öğün için yapabilirsiniz. Lezzetli bir yaz ziyafeti yapmak için ateşe mısır ya da biber gibi birkaç sebzeyi ekleyebilirsiniz.

Bir bahçe sofrası için gerekli olan her şeyi bahçeye taşımak zaman aldığından, yemek yedikten sonra toplamak da zamanınızı alacağı için kurabiye kavanozuna eliniz gitmemiş olacak. 🙂 Bunun yerine, lezzetli bir yemek sonrası ikram için taze meyve tercih edebilirsiniz.

İç huzur

Hiçbir şey, sevdiğimiz insanlarla kaliteli zamandan daha iyi olmaz. Ekranlardan (TV, telefon, tablet, vb.) biraz ayrılıp dostlarınızla zaman geçirin. Dışarıda aile ve arkadaşlarınızla vakit geçirin. Doğa, beyninizin günlük aşırı uyarımdan dolayı bir mola vermenize ve odağınızı ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Geliştirilmiş Görüş
Avustralya’da yapılan bir araştırma, dışarıda olmanın uzak mesafe görüşünü iyileştirebileceğini ve miyop olma şansını azaltabildiğini ortaya koymuştur.

Sağlıklı Kalpler
Dışarıda aktif kalmak içeriye göre daha kolaydır. İsterseniz arka bahçede yoga, isterseniz mahallede mini bir koşu, isterseniz havuzda uzanmayı seçin. Neredeyse zevk aldığınız herhangi bir aktivite bir arka bahçenin sınırları içinde yapılabilir ve sadece bu ekstra dondurma kalorilerini bir yerde tutmaya yardımcı olmayacak, aynı zamanda kalp sağlığını da artıracaktır.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir