Bahçenizde yetiştirebileceğiniz 8 kolay sebze!

Hava ısındıkça, ellerinizin tekrar kirlenmeye başlaması için dışarıda kalmaya özlem duyuyorsunuzdur. Bahçe ile ilgilenmeyi hiç denemediyseniz, bu mevsim bir atış yapmak ve kendi sebze bahçenizi dikmek için mükemmel bir fırsat olabilir. Kendi sebzelerinizi yetiştirmek, biraz temiz hava ve egzersiz yapmak için harika bir yoldur ve aynı zamanda gıdalarınızdan mümkün olan en yüksek miktarda besin almanızı sağlar. Taze sebzeler, mağazadan aldıklarıdan çok daha sağlıklıdır, çünkü besin değeri daha uzun bir rafta oturduklarında kaybederler.

Bahçe ekipmanınızı depodan çıkarın. İşte bahçenizde büyümek için en kolay ve en pratik sebzelerin bir listesi.

1. Domates
Bahçecilik konusunda yeniyseniz, domates kesinlikle denemeniz gereken ilk bitkiniz olmalıdır. Güneşte olgunlaşan evde yetiştirilen domatesler, her yemeğe lezzetli bir ektir. Elyaf, demir, magnezyum, niasin, potasyum ve çeşitli vitaminler (A ve C dahil) içerirler. Ayrıca yararlı antioksidan likopeninin tek kaynaklarından biridir. Yeni başlayan veya sınırlı bir alana sahipseniz, önce domatesinizi bir kapta önce kapınıza koyun. Genellikle, sadece 18 inç derinliğinde bir konteyner ile alabilirsiniz. Bir bitki mevsim boyunca düzinelerce domates verecektir. Sadece bir sürü güneş ve ısı gibi domatesleri hatırlayın, bu yüzden daha soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, büyümek için biraz daha uzun sürebilir.

2. Fasulye ve Bezelye
Fasulye ve bezelye yetiştirmek inanılmaz derecede kolaydır. Tercihlerinize ve bahçe alanınıza bağlı olarak, ya çalılık ya da tırmanma çeşitlerini yetiştirmeyi seçebilirsiniz. Çalı fasulyeleri kendilerini desteklerken, tırmanma ya da “kutup” çeşitlerinin tırmanmaya ihtiyaç duydukları ya da çardaklara ihtiyaç duydukları görülür.

Ekstra organik hissediyorsanız, fasulye ve bezelyeni mısırınızın yanında ekimi düşünün. Fasulye, toprağa azot bağlayarak, mısıra yardımcı olur ve ayrıca sapı doğal bir kafes olarak kullanır. Bezelye ve fasülye lif, demir, potasyum ve çok çeşitli vitaminler içerir. Ayrıca, tüm mevsimde lezzetli sebze sepeti üzerine sepet üretmeye devam ediyorlar.

3. Brokoli
Brokoli, besin açısından en yoğun olanlardan biri olarak büyümek için mükemmel bir sebzedir. Kalsiyum, magnezyum, demir, A vitamini, B6 vitamini ve C vitamini gibi önemli besin maddelerinde yüksektir.

Brokoli kaplarda yetiştirilebilmesine rağmen, doğrudan toprağa dikmek kadar kolaydır. Genellikle soğuk mevsim mahsulü olarak bilinir, bu nedenle hafif bir dona karşı dayanıklıdır ve bunu yaptıktan sonra daha iyi tadı çıkar. Anlamı, ilkbaharda toprak sıcaklıkları hala biraz soğuk olduğunda ekilebilir ve sonbaharda uzun süre devam etmesini sağlar.

4. Biberler
Büyüyebildiğiniz düzinelerce biber çeşidi vardır, ama çoğunun hepsi aynı şekilde yetiştirilir. Biber ekiminde ilk denemeniz için biberleri düşünün. Ekme biberlerin serin bir özelliği, her büyüyen aşamada farklı türde biberlere sahip olmanızdır. Çıtır çıtır yeşil biberler için onları gençleştirin ya da güneşin bunları daha lezzetli kırmızı biberlere ayırmasına izin vermek için birkaç hafta bekleyin.

Hangisini seçerseniz seçin, biberler riboflavin ve potasyum gibi besinlerle doludur. Ayrıca tencerelere ekilebilir, ancak doğrudan toprakta en iyi şekilde büyürler. Domates gibi, çok ısı severler. Sıcak ve güneşli bir alana yerleştirdiğinizden emin olun.

5. Havuç
Bilge bir kelime – kayalık veya kil topraklarınız varsa, havuçları yükseltilmiş bir yatak veya kapta dikmeyi düşünün. Havuç, bereketli, gevşek toprakları sever ve köklerini uzatmak ve uzatmak için bolca odaya ihtiyaç duyar. Havuçlar sağlıklı beslenmenin bir simgesidir ve A, B6 ve C vitaminleri bakımından yüksek orandadır. Havuç tohumlarını yaklaşık iki ila üç inç aralıktadır ve üstleri oluşturduklarından emin olduklarından emin olun.

6. Yapraklı Yeşillikler
Bahçenizde dikebileceğiniz düzinelerce çeşit çeşit yeşillik var. İklim ve toprak tipiniz için en uygun olanı seçin. Hemen hemen her yerde çalışma eğilimi popüler çeşitler ıspanak ve lahana içerir. Her ikisi de diğer ürünlerden biraz daha erken başlayabilen soğuk mevsimlik ürünlerdir ve yıl boyunca sürekli olarak hasat edilebilir. Bir bonus olarak, tekrar ölmeye ve hasatınız düşmeye başladığında, yeni, taze bitkiler üretmek için mevcut tesisler üzerinde yeniden tohumlama yapabilirsiniz. Diktiğimiz yeşillik türünden bağımsız olarak, bunların yetiştirilmesi ve hasat edilmesi kolaydır ve yüksek miktarlarda demir, kalsiyum, potasyum ve vitamin içerir.

7. Salatalık
Bu yaz bahçenizde en az bir salatalıklara yer açın. Salatalık, bitki olarak bahçenizde biraz yer kaplayabilir, ufak dikenli bir sarmaşıktır. Yirmi beş fit uzağa yayılabilirler, bu yüzden bolca alanınızın olduğundan emin olun. Salatalık turşusu ya da taze olarak olsun, 6 inçlik yüksek tepelerde yaklaşık beş tane tohum dikmelisiniz ve ardından iki en güçlü bitkiye kadar incelebilirsiniz. Bu sıcak mevsimlik ürünler ısıyı severler, bu yüzden onları toprağa ısıtmak için bir siyah plastik tabakanın üzerine eklemeyi düşünebilirsiniz.

Bahçeli bir evin hayalini kuruyorsanız eğer, sizleri en yakın ofisimize bekleriz! Size en yakın ofisimizi bulmak için; cb.com.tr

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir