Gayrimenkul ikonu: Meladee Hughes 50’nci yıldönümünü kutluyor

Meladee Hughes, 1968’de Winnetka’nın Chicago bölgesinde gayrimenkul kariyerine başladığında, erkek egemen bir sektöre giriş yapmıştı. O zamanlar çoğu kadın, taşınmaz mülk satmak için değil izin almak, sürücü lisansına bile sahip değildi.

Chicago’daki Coldwell Banker Residential Brokerage’a bağlı 85 yaşındaki emlakçı emektarı, “35 yaşındaydım, 7-14 yaş aralığında beş çocuğum ve Vietnam’da altı aylık diplomatik görevden dönen bir kocam vardı” diyor. Vietnam’dan önce, Tahran’da, Cenevre’de ve Washington’da yaşıyordu. Kocası Jim’in, Evanston’da Rotary International’ın Pazarlama Müdürü olduğunda Chicago bölgesine döndü.

“Gazetede gayrimenkul danışmanı aradıkları ilanı gördüm ve sadece iki blok ötede olan ofislerine gittim,” diyor Ritz-Carlton Hotel’in lobisinde pembe renkli içkisini yudumlarken. İkon haline gelmiş şapkalarından biriyle, sanki Chanel reklamından yeni çıkmış gibi görünüyor. Kelimeler ve anıları kolayca ağzından dökülüyor; “O gün ofiste hiçbir danışman yoktu, sadece Broker/Owner oradaydı ve hemen ayrılmak üzereydi. Okumak için bana bir emlak kitabı verdi ve tatilden sonra gelmemi söyledi ve bana testi yapmak için nereye gideceğimi söyledi. O zaman, hiçbir emlak okulu yoktu. Birkaç sene önce Skokie’de kendi evimi satmıştım ve “Bunu yapabilirim” diye düşündüm. Benim için çok basit olmuştu.”

Meladee Hughes

Hughes testi geçti ve çabucak çalışmaya başladı. Nasıl araba kullanacağını bilmiyordu. Bu yüzden ilk kapsama alanı, yürüyebileceği evlerle sınırlanmıştı.

“İnsanları aramak yerine kapıdan kapıya giderek neredeyse anında portföy oluşturmaya başladım” diyor. “Bu muhafazakar bir beşikte agresif davranıştı aslında. Ek olarak, ben yeni biriydim ve beni yabancı olarak görüyorlardı. Coşkum, iyimserliğim ve yaratıcı pazarlama fikirlerim işe yaradı.”

İlk birkaç ay boyunca, araba kullanamadığını eksikliğini Broker/Owner Howard Davis’ten bir sır olarak sakladı. “Muhtemelen o zamanın en akıllı ve en bilgili komisyoncusuydu” diyor. “Ayrıca şefkatli, inanılır ve güvenilirdi. Sık sık bana arabasını kullanmam için teklif etti. Her zaman reddettim, kocamın başkasının arabasını sürmeme izin vermeyeceğini söyledim. Kariyerime doğru şekilde başlamamda gerçekten yardımcı oldu ve ona her zaman minnettar olacağım.”

Bir ay içinde üç ev satmıştı ve kendi arabasını satın almak için yeterli paraya sahipti. Sürüş dersleri almaya hazırlanıyordu. Sürüş testini geçtikten sonra Winnetka şehir merkezinde yerel bir araba satıcısına yöneldi. Pencereden çok küçük bir kırmızı araba gördü; bir Volkswagen Karmann Ghia. Sadece 1,600 Dolardı. Fakat satıcı kocasının imzası olmadan ona arabayı satmadı. “Karanlık çağlardı” diyor. “Bir kadın, ne işine ya da kazancına bakılmaksızın, kocası olmadan bir ev de dahil olmak üzere kredi karşılığında hiçbir şey satın alamazdı – ama bir erkek her şeyi satın alabilirdi.”

Kocası olarak Jim resmi satın alma işlemini yaptı ve küçük spor araba kendisinindi. Ardından station vagon arabaları bozuldu, kullanmak için birisinin Sheridan Yolu’ndan otoyolun dışına itmesi gerekiyordu” diyor. “Jim iş için güvenilir bir araca ihtiyacı vardı ve kazandığım parayla ona başka bir araba aldım.

”Kırmızı Karmann Ghia’sı ile yollarda serbestçe dolaşan Hughes, kapsama alanını genişletti. Wilmette, Northfield, Glenview… günde en az bir düzine eve ulaştı.

“Birçok insan dergi sattığımı sandı” diyor. “Bazen çay ve kurabiye ya da piyanolarında çalınan müzik için davet edildim. Çoğu insan beni gördüğüne sevinmişti, ama yüzüme kapılar da çarpıldı. Her zaman bu evlere geri döndüm ve onlara kendi evlerini satmalarına yardım etmek için haritalarımı ve elimdeki diğer bilgileri verdim. Tutarlı olduğum için her zaman portföylerini aldım. ”

Azmi, erkek meslektaşlarının aldığı komisyon oranlarına yetişmesini sağladı ve övgüleri topladı. Tüm bunları, 50 yıla yayılmış bir emlak kariyerinde dönüştürdü. 14 Mart 2018’de, gayrimenkul alanındaki 50. yıldönümünü kutladı. Bu, herhangi bir gayrimenkul uzmanı için nadir bir başarıydı.

“2010’dan beri Hughes’u tanıyan Coldwell Banker Real Estate LLC’nin Başkan Vekili Craig Hogan:“ Meladee Hughes, Coldwell Banker® markasını 112 yıldır tanımlayan bir çeşit öncü ruhunu sergileyen, çığır açan ikonudur.” diyor. “Benim için türünün tek örneklerinden biri. Onu tanımadan çok önce kim olduğunu biliyordum. Her zaman en iyi olarak kabul edilecek. Onu bir danışma konsültasyonu yapmasını izledim ve ne kadar hazırlıklı ve pürüzsüz olduğunu gördüğümde sürüklendim. O gerçek bir usta. Ve tanıdığım en iyi aşçılardan biri.”

Hughes’un ödüller listesi, başarıları ve dönüm noktası satışları uzun ve efsanevi bir yapıya sahip. Örneğin, 1986 yapımı “Ferris Bueller’s Day Off” filminin en iklimsel sahnelerinden birinde ünlü olan Highland Park alanının 2014 satışı gibi. Filmde alana, Cameron Frye’nin babasının tutkulu klasik Ferrari’sini sakladığı hayali garajı; bir uçurumun üzerindeki çelik kazıkların üstünde camla çevrili bir köşk eşlik ediyordu. Hughes filmi ilk başta görmemişti bile. Başlangıçta portföyü aldığında, önceki sahiplerin tüm eşyalarını kutulara dolduruldu. Evi hazırlamak tam iki ayını aldı. “O evi düzgün bir şekilde sunmadan gösteremezdim” diyor.

“Bu portföy ile medya hakkında çok şey öğrendim,” tarihi konaklarda uzmanlaşmış Hughes’u, yüzyıl ortasındaki modern mimari hazineleri, güzel restore edilmiş kooperatifleri ve Chicago’nun Kuzey Kıyısı’ndan Gold Coast’a uzanan yüksek katlı çatı katları ve devremülkleri hatırlıyor. “Muhabirler evi ya da onu tasarlayan ünlü mimarla ilgilenmiyorlardı. Film hakkında her şeydi. Üçüncü kocam Laurence Korwin, bir pazarlama dehasıydı ve onu doğru insanlara ulaştı. Her televizyon kanalı – ulusal ve yerel – bir hafta boyunca evin dışında park etti. Televizyon ve radyoda röportajlar yapıyordum. Medya ilgisi asla istediğim bir şey değildi.”

“Tüm Kuzey Sahili çok sıcak bir pazardı” diyor. “Her şey bir ay içinde satıldı ve hiçbir şey sahnelendi veya satışa hazır değildi. Birçok ev görünmeden satıldı ve alıcılar tarafından veya satıcılar tarafından sunulan hiçbir onarım talep edilmedi. Acenteler, evlerini, onları görmek için ilk fırsat olarak özel bir komisyoncu açık ev sahibi olarak satardı ve müşterileriyle birlikte komisyoncuların her biri, evden çıkarken sunmak için ellerinde imzalı bir sözleşme imzalarlardı. Siyah Cuma satışı gibi çılgın ve çılgınca bir şeydi. ”

Bir şekilde, Kuzey Sahili’ne kendi göçü, müşterilerinin kentsel göçüyle eşleşti. Onlarda olduğu gibi, dokuz çocuğu – altı doğumlu çocuğu, iki üvey çocuğu ve bir evlatlık çocuğu – büyüttüğü için rahat banliyö yaşamına yerleşti. Başka bir şekilde, yolu Winnetka eşlerinden çok farklıydı. Gold Coast doğumlu Hughes, kozmopolit, bağımsız ve özgür düşünmekti. Evinin dışında daima kendi emelleri vardı. Bütün hamileleriyle çalıştı. “Sınırlamaları sevmiyorum” diyor. “Çok uzun bir tasma ihtiyacım var.”

Sekizgenç, birkaç yaşamdan daha fazlasına sahipti. Hedy Stenuf’la eğittiği ve neredeyse 1952 Olimpiyatlarına giden bir yarışmacı patenci, 20 yıl boyunca artistik patinaj yapmayı öğretti ve Denver ve Chicago’da buz pateni yapan okulları çalıştırdı. Kocası Jim’in diplomatik misyonu onu İran’daki Tahran’a götürdüğünde bile, beş çocuğunu toplayıp hiçbir şeyi Avrupa’nın dünya turuna çıkıp Tahran’a son uçağa binmeden önce hiçbir şey düşünmemişti. Denver, Rancho Sante Fe, Fransa, Moskova ve Prag da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından emlak bürosu açma fırsatına sahip oldu.

Hughes, “Eski Sovyetler Birliği nihayet yıllarca yönetmiş olduğu birçok Doğu Avrupa ülkesini serbest bırakmıştı ve kapitalizm Prag’da ortaya çıkıyordu” diyor. “10 yılını Rusya da dahil olmak üzere orada geçirdim ve çalıştım ve daha sonra Çin ve Filipinler’i dahil eden ve büyük Şikago hastanelerinden doktor, kanser, omurilik ve kalp hastalıkları ekipleri getiren uluslararası bir çocuk teatisi olan Atlantik’e doğru Bridges’i başlattılar. çocuk ameliyatları, pro bono. Northwestern Memorial Hastanesi’nde doğum ve doğum hemşiresi olan bu çocuklardan birini benimsemiştim. Bu bizim ödülümüzdü – 1997’de Çinli kızımızın armağanı, evliliğimden Larry’ye bir yıl sonra. O on yıl sonraki kitabımın konusu olacak. ”

Evet, tüm gayrimenkul çabaları arasında, bir şekilde altı kitap yazma vakti buldu; en son, bu yıl daha sonra Amazon’da çıkacak olan bir gayrimenkul anı, “Gayrimenkulde 50 Yıl” dır.

“Bu tarihi mimarinin tamamı (denizaşırı ülkeler) düz görünümlü bir Amerikan evinde yaşamak için bizi şımartmıştı, bu yüzden Chicago bölgesine döndüğünüzde ve bir kiralama arayışında bulunduğumda, tek bulduğum, mimari cazibesi olmayan büyük eski sıva kırsalı tarzı haznelerdi. Winnetka’daki Sheridan Yolu’ndaki İspanyol evimizi bulana kadar, ”kitabın ilk bölümünde yazıyor. “Bu ev, Mağribi kemerleri ve yüksek koy tavanları, karmaşık oymalı kalıplar, paladyum tarzı pencereler ve geniş tahta koyu meşe zeminler ile tamamlanmış bir Avrupa evine benziyordu. Kat planı hiç mantıklı değildi ve ihtiyacımız olan tüm yatak odalarına sahip değildi, ama çok fazla kare çekimi ve tarzı hepimiz ona aşık oldu. Sorun, onu satın almak için paramız olmadı, ancak bunu 64.000 $ ‘dan satın alma opsiyonuyla kiraladık. Mülkiyet şimdi bir milyon değerinde ve ben 1980’lerin başında 450.000 $ sattım. ”

Gayrimenkulde uzun yıllardır oturum açmış olan Hughes, doğal olarak bu türden şimdiki fiyat karşılaştırmalarına tabi. Örneğin, 1960’ların sonlarında kariyerinin en erken günlerinde, bana, evdeki fiyatların, Quaker Oats ailesi tarafından inşa edilen, Clement Stone’un 3 dönümlük malikanesi için 25.000 dolardan düşük uçtan yaklaşık 125.000 dolara kadar değiştiğini söyledi. “Yaklaşık beş yıl önce yaklaşık 9 milyon dolar sattı” diyor.

“Mad Men” dönemi için yürüyen bir tarih kitabı ve iş hayatına yeni başlayan genç gayrimenkul profesyonelleri için bir paragon. Albert Einstein’ın bir zamanlar dediği gibi, “Geleceği bilmek istiyorsanız, geçmişe bakın.”

Kariyerinin ilk günleri emlak sektörünü vahşi, vahşi Batı gibi seslendiriyor. Gayrimenkul okulları yoktu. Devam eden eğitim kursu yok. Avukat onayı veya ev teftişi yok. Alıcılar için kredi kontrolleri neredeyse yoktu, genellikle yerel bankalardan birinde bir kredi memuru veya başkan ile kısa bir toplantıya düştü. Yeni girişler e-posta gelen kutularına teslim edilmedi, ancak gecenin ortasında yerel bir baskı şirketi tarafından emlak ofislerinin her birine gönderildi. “5 x 7 inçlik bu yığınları sadece temel bilgiler ve evin siyah beyaz bir fotoğrafı ile yerleştirmek için siyah üç-halka bağlayıcıları vardı” diyor. “Tekliflerimi nasıl fiyatlandırdım?” Diye soruyor. “Kafamın üstü kapalı. O zamanlar evlerin her biri benzersiz bir şekilde farklıydı.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir