Sağlıklı Mangal Seçenekleri

Kilo – Mangal Denklemi

Yazın gelmesi ile en çok düşündüğümüz şeylerden biri kilo vermek. Bunun için de yapacağınız en risksiz ve en uygulanan yöntemlerden biri yeşil beslenme. Bu mevsim aynı zamanda mangal mevsimi de sayılır 🙂 Peki hem sağlıklı beslenip hem de sevdiğiniz mangal keyfinden nasıl yararlanacaksınız?

Sebzeler çiğken de güzel ancak, ızgara yaptığınızda, biraz daha yenebilir bir hale gelebiliyor.

Peki sebzelerinizi ızgara yapacaksınız, kömürlü mangal mı yoksa gazlı mangal mı tercih edeceksiniz? Kömürün daha yeşil olacağını düşünebilirsiniz. Kömür, esas olarak aşırı derecede ısıtılmış odun olan odun kömür,  doğal bir biyoyakıt olarak sayılırken, propan yani doğal gaz arıtma işleminin bir yan ürünüdür.

Ancak propan, yiyecekleri kömürden çok daha verimli bir şekilde ızgaraya çevirir; bu da, ızgarayı her açtığınızda daha az yakıt tüketmesi anlamına gelir. Ve kömürlerin propan ızgara ile yanmasını beklemenize gerek kalmaz; sadece kapatırsınız ve kimyasal yayması biter.

Kömürün zayıf çevresel performansına ek olarak, kömür briketlerinin büyük çoğunluğunun hasat edilen yeşil ağaçtan üretilmesi gerçeğidir. Bu, dünyanın ormanlarının en son kurbanı yapması gerektiği anlamına gelir, böylece o burgerin tadını çıkarabilirsiniz. Yine de çoğu Amerikalı gibi olursanız, muhtemelen mangal kömürü ızgarasının ve tatlarının tercihini tercih edersiniz. Ancak, propan ve odun kömürü arasında karar vermeye çalışıyorsanız, gazla sizler için daha çevre dostu olacaktır!

Geleneksel Izgaraya Alternatifler

Gaz ve odun kömürü, açık havada yemek pişirmek için en popüler yöntemler, ancak bunların dışında elektrikli ızgaralar çok daha güvenli sayılıyor. Ve iyi haber, karbon ayak izine sahip değiller. Tabii evinizde enerji sağlamak için daha temiz bir yakıt kullandığınız sürece (güneş veya rüzgar gücü gibi).

Aksi takdirde, Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı, kömürlü termik santraller tarafından tüketilen karbonu sayarken, elektrikli ızgaraların propanınkinden daha fazla emisyonu rafa kaldırdığını söylüyor.

Bu maalesef hiç piknik gibi hissettirmeyecek. Güneş enerjili ocaklar ve ızgaralar dördüncü bir alternatif sunuyor. Güneş ocakları, güneşin sıcaklığını yiyeceklerinize işlemek için gelişmiş yansıtıcı teknikler kullanırlar, bu sayede neredeyse hiç fosil yakıt kullanmadan, ızgarada ihtiyacınız olan her şeyi pişiren düşük ve yavaş bir yanma sağlıyor.

Sonuç olarak, ızgaraların her yıl karbon emisyonlarının sadece küçük bir bölümünü oluşturduğunu bilmek önemlidir. Bu yüzden eski moda ızgaranız bile olsa, her seferinde sadece bir kez yaparsanız yani ızgaranızı yenilerseniz, muhtemelen çok fazla zarar vermeyeceksiniz (çevreye ve tabii ki kendinize). Sadece seçeneklerin ve yeryüzünde yaşadığınız etkinin farkında olmak büyük bir adım!

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir