Akıllı Bir Ev Satın Almadan Önce Sorulacak 3 Teknik Soru

Mükemmel akıllı evi bulduğunuzu düşünüyorsanız, bu önemli soruları göz önünde bulundurun,

Akıllı evler bugünlerde tüm hızıyla popüler bir ürün haline geliyor. Yakın zamanda yapılan bir anket sonucu, alıcıların yüzde 65’inin akıllı özelliklere – yani evde internete bağlanan aletler – sahip evlere ekstra ücret ödeyeceği tespit edildi. Akıllı özellikler arasında bağlı güvenlik sistemleri, HVAC sistemleri, aydınlatma, termostatlar, kapı kilitleri ve çevre dostu cihazlar bulunmaktadır. Bunların hepsi akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden uzaktan kontrol edilebilir.

Akıllı evler kolaylık ve enerji tasarrufu sağlarken, özellikle bir aile evden taşınıp başka bir aile eve yerleşince oldukça büyük zorluklar çıkarabilirler. Sizin için mükemmel akıllı evi bulduğunuzu düşünüyorsanız, bu önemli soruları göz önünde bulundurun.

Evde Hangi Cihazlar Gerçekten Var?

Evdeki cihazların listesini almak için gayrimenkul danışmanınızla veya mevcut ev sahibi ile konuşun. Bazı IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnterneti) özellikli cihazlar diğerlerinden daha bariz olduğu için, evde atılan hızlı bir tura güvenmeyin. Mesela, akıllı bir buzdolabının dokunmatik ekranını fark edebilirsiniz, ancak akıllı aydınlatma çözümlerini fark edemeyebilirsiniz. Bunlar sadece ampulleri değil, aynı zamanda ayarlanabilir pencere tonlarını ve doğal ışığın odayı sel gibi durumlarda loşlaşmasını sağlayan doğal ışık algılamasını da kapsayabilir.

Ayrıca, akıllı bir evden ne istediğinizi belirlemek için de iyi bir fikirdir, böylece kriterlerinizin tümünü (veya en azından çoğunu) karşılayanı bulabilirsiniz. Ayrıca, her cihazın kullanım kılavuzu olduğunu gayrimenkul danışmanınız ve mülk sahibiyle birlikte kontrol edin. Onlar sizin için çeşitli özelliklerin altını çizecekler ve her cihazın nerede olduğu ve size ne sunabileceği konusunda sizi hızlıca bilgilendireceklerdir.

Bağlı Cihazların Garantileri Var mı?

Evdeki diğer cihazlar için yaptığınız gibi, evinizin IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnterneti) cihazlarının garantilerini ve politikalarını inceleyin. Seri numaralarınız varsa bunu online da yapabilirsiniz. (Her bir cihazın seri numarası için satıcınıza danışın.) Bu şekilde, cihazların gerçekten yeni sahiplere aktarılabileceğinden emin olabilirsiniz. Böylece önemli özellikleri veya güvenlik güncellemelerini de kaçırmazsınız.

Her şey kontrol ediliyorsa, üretici firmanın önceden ayarladığı şifreleri güncellemeyi unutmayın ve aileniz buraya taşındığında cihaz yazılımının yeni sürümleri olup olmadığına bakın. Bunu üretici firmanın web sitesinden veya ürünün ayarlar menüsüne girerek yapabilirsiniz.

Cihazlar Fabrika Ayarlarına Sıfırlandı mı?

Mülk sahibinin cihazları fabrika ayarlarına geri ayarlayıp ayarlamadığını sorun. Bunu yapmak kendi hesabınızı oluşturmanızı, yeni erişim protokolleri oluşturmanızı ve ayarları istediğiniz gibi kontrol etmenizi kolaylaştıracaktır.

Ayrıca, her bir cihazın gizlilik ayarlarını ve akıllı telefonunuzun veya tabletinizin ayarlarını incelemeniz iyi bir fikir olacaktır. Böylece akıllı evinizle “konuşmanız” daha kolay olacaktır. Bağlı olan tüm cihazların veri depoladığını ve iletişim kurduğunu unutmayın, bu nedenle akıllı merkezinizin nasıl çalıştığına dair kendinizi mümkün olduğunca eğitin.

Güvenliği artırmak ve IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnterneti) cihazlarında saklanan kişisel bilgileri mümkün olduğunca sınırlamak size kalmıştır. Ne istediğinizi bilerek ve bununla ilgili sorular sorarak (ihtiyacınız olduğu kadar çok soru!), yeni akıllı evinize sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir