KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN GÖZDESİ  KADIKÖY VE BAĞDAT CADDESİNDE SON DURUM!

Deprem gerçeği bizi hızla kentsel dönüşüm çarkının içine sokmaktadır. Zamanında hiç bir yönetmeliğe tabi olmadan yapılan düzensiz inşaatlar, malzeme kalitesizliği bugün bizleri hızla yenilenme sürecine itmekte. Devletinde bu süreci desteklemesi aslında hem müteahhitlere hem de kat maliklerine kolaylık sağlamaktadır.

Kadıköy’de yaklaşık 27.000 riskli bina bulunmakta, bunların yaklaşık 6.000 adedinde dönüşüm tamamlandı. Kalan binaların dönüşmesi yaklaşık 16-17 yıl sürebilir. Kısaca almamız gereken daha çok sorun var. İnsanların evlerini yenilemesi onları mutlu edeceğine düzensiz yapılaşma, harfiyat kamyonu yoğunluğu, yolların sık sık kapanması, toz ve çamur deryası, gürültü yaşam kalitesini düşürmektedir.

Kadıköy’de konut fiyatlarının yüksek olması ve lüks konut ağırlıklı bir yaşam müteahhitlerin gözlerini buraya çevirmesinde en büyük etken oldu. Akılcı projeler yapılmaması, oranların yüksek olması, arz – talep dengesinin iyi hesaplanmaması ise onları zorlayan en büyük etken. Halen biriken ve satılamayan büyük bir konut stoğu var. Yüksek oranlar ve maliyetler fiyatları düşürmelerini engelliyor. Bölgede iş yapan müteahhitleri zorlu bir 2018 bekliyor.

Kadıköy’de kiralık ve satılık fiyatları şu an yaklaşık %30 düşmüş durumda. Özellikle ticari işyerlerinde fiyat düşmesi caddeyi biraz hareketlendirdi. Kiralık dükkan sayılarında azalma gözükmekte, daha önemlisi yüksek kira dalayışıyla ayrılan firmalar tekrar geri gelmeye başladılar. Kendileriyle görüştüğüm bazı firma yöneticileri ‘’Yüksek kiralar nedeniyle Bağdat Caddesinden ayrıldıklarını, düşüşler olduğunda geri döndüklerini ama her şeyden önemlisinin bu süreçte başka bir Bağdat Caddesinin olmadığını anladıklarını söylediler. Ticari gayrimenkullerde durgunluk yavaşça normale gelmekte. Kiralık konutların fazlalığı ise kentsel dönüşüme gidenlerin projeleri bittiği için kendi evlerine dönmelerinden kaynaklanmaktadır. Bu sayı zamanla dahada artacak gözüküyor. Satılık konutlarda ise Bağdat Caddesinin deniz tarafında durgunluk varken, kara tarafında hareketlilik artmakta.

Şuanda Kadıköy’de başlayan ve anlaşmaları yapılan projeler için kentsel dönüşüm hareketliliği devam ediyor. Yeni başlayacak girişimlerde ise sıkıntılar gözüküyor. İmar durumunun değişmesi, müteahhitlerin eldeki biriken stokları nedeniyle teklif vermekten uzak durmaları, kira desteği vermek istememeleri, mal sahiplerinin hala hayallerindeki oranları istemeleri süreci tıkayacak gibi gözüküyor. 2016 yılında 853, 2017 yılında 723 yapım ruhsatı veren belediye, 2018 Ocak ve Şubat aylarında sadece 49 binaya ruhsat verdi. Yarım kalan projeler, zor durumda olan müteahhitler, bunları bildikleri için fazla güvence isteyen kat maliklerinin sayısı artmaktadır. Bakalım adı kentsel dönüşüm olsa da gerçekte Rantsal dönüşümde bizleri neler bekliyor…

Bütün bu olumsuzluklara rağmen başka bir KADIKÖY ve BAĞDAT CADDESİ YOK!

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir