Satılık ev ararken sormanız gereken 12 soru

Ev satın alırken planlanan bütçe dışına çıkmadan doğru evi aramak ve satın alma kararını vermek isteyenlerin kendine sorması gereken sorular neler?

 

Bir ev satın almak için gerekli birikime sahip olanları zorlu bir süreç bekliyor. Emlak sitelerinde satılık ev ilanları arasında geçen zaman, konut kredileri karşılaştırması, konut kampanyalarını araştırmak, satılık daire ziyaretleri, emlak danışmanlarının önerdiği daireler arasında karar vermek gibi pek çok adım söz konusudur. Tüm bu süreçte asıl zorlu olan mevcut bütçeye göre “nasıl bir evde yaşamak” istendiğinin bilinmesidir.

Ev satın almak için planladığı bütçenin dışına çıkmadan doğru evi aramak ve satın alma kararını vermek isteyenlerin kendine sorması ve kesin yanıt vermesi gereken soruları sizin için derledik.

Doğru evi satın almak için yanıt vermeniz gereken 12 soru

1. Neden bir ev almak istiyorsunuz? Amacınız satın aldığınız yeni evde yaşamak mı, yoksa kiraya vererek kira getirisi mi elde etmeyi planlıyorsunuz?

2. Satın alacağınız ev için bütçenizi zorlamayacak fiyat aralığı nedir?

3. Ödeme şeklinize karar verdiniz mi? Peşinatla mı, senetle mi, konut kredisiyle mi ev almayı düşünüyorsunuz?

4. Konut kredisiyle ev satın almayı düşünüyorsanız, kredi notunuz planladığınız kredi tutarı için yeterli mi?

5. Yeni evinizdeki komşularınızın kimler olduğu sizin için ne kadar önemli?

6. Evinizin bulunması istediğiniz il, ilçe veya mahalle hakkında yeterli bilgi sahibi misiniz?

7. Yalnız yaşıyorsanız sizin, evliyseniz sizin ve eşinizin iş yerlerine yakın bir konumda mı ev arıyorsunuz? Çocuklarınız varsa, önceliğiniz çocukların okulunun bulunduğu bölgede bir ev satın almak mı?

8. Sıfır bir daire mi arıyorsunuz, ikinci el bir daire mi?

9. Yeni konut projelerinden bir daire almayı düşünüyorsanız, projenin yeşil alan, havuz, çocuk parkı, spor salonu vb. hangi sosyal donatılarının olması sizin için önemli?

10. Hangi konut tipinde ev arıyorsunuz? Evinizin kaç odası, kaç banyosu bulunmalı?

11. “Ara kat daireyi tercih ederim”, “balkonu olsun”, “geniş mutfak severim”, “cephesi güneye baksın”, “otopark sorunu bulunmasın” gibi ayrıntılı taleplerinizi düşünün… Satın alacağınız evde mutlaka bulunmasını istediğiniz 3 vazgeçilmez özellik ne olmalı?

12.  Satın aldığınız dairenin aylık aidatı kararınızı etkiler mi?

********

*Bu içerik Zingat editörleri tarafından hazırlanmıştır.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir