Hangi Ev Hangi Müşteriye Gösterilmeli?

Bir ev satın almak, küçük bir başarı değildir. Pek çok alıcı, ev aramak için mükemmel bir yer arar ve bunun için gayrimenkul danışmanından yardım talep eder. Müşterilere uygun yerleri ve evleri bulmak ise kendi başına bir sanattır ve asla basit bir görev değildir. Aslına bakarsanız, günümüzde bir gayrimenkul danışmanı için en zor görev olduğunu bile söyleyebiliriz. Ama Coldwell Banker Profesyonellerine özel CBx Platformundan Alıcı eşleştirmeleri ve Satıcı eşleştirmeleri özellikleri ile bu iş çok daha kolaylaşır ve hızlanır.  

Satılık gayrimenkul envanteri toplamak, çok fazla deneyim ve sabır gerektiren bir iştir. Üstelik her müşterinin ihtiyaçlarının, hayallerinin ve bütçesinin değiştiğini de göz önüne alırsak, gayrimenkul danışmanları her müşteri için çok daha fazla çaba sarf etmek zorunda kalırlar.  Bunu CBx teknolojisi ile kolaylıkla çözümleyebilirsiniz.

Genellikle gayrimenkul danışmanlarına göre envanter eksikliği, yani satılık gayrimenkul yetersizliği olur. Ancak müşterilerin ihtiyaçları ile mülkler eşleştirildiğinde, aslında envanterin eksik olmadığı görülebilir. Bunun için yapılması gereken şey, alıcının ihtiyaçları iyi öğrenmek ve alıcının hangi özelliklere öncelik verip hangi özelliklerden vazgeçebileceğini iyi analiz etmektir.

gayrimenkul danışmanlarının bir diğer görevi de, bu konuda alıcıları eğitmektir. Çünkü çoğu müşteri, sadece hayal ettiklerini anlatır, ancak hayal ettiklerine somut anlamda gücünün yetip yetmeyeceğini analiz edemeyebilir. Onları bu konuda eğitmesi ve bilgilendirmesi gerekenler gayrimenkul danışmanlarıdır.

Eğer bu konuda sorun yaşamak istemiyorsanız, müşterilerin öncelik verdiği 3 önemli konuya eğilmeniz gerekir. Nedir bunlar? Arazi, evin büyüklüğü ve konum.

Arazi

Arazi, sonradan değiştirilemeyen tek özelliktir. Bu nedenle, arazi satın almayı düşünen alıcıların ihtiyaçlarına göre ne kadar büyüklükte bir arazi alanına ihtiyaç duyduğunu ilk aşamada belirlemeniz çok önemlidir. Alıcı neden yeni bir yer arıyor? Büyüyen ailesi için daha geniş bir yere mi ihtiyacı var? Issız bir yerde mi yoksa daha yoğun bir yerde mi arazi istiyor? Arazinin düz olması önemli mi? Müşteri manzara görüntüsü istiyor mu? Yatırım mı yapmak istiyor?

Bu soruların ve benzerlerinin cevaplarını öğrenerek, alıcıya en uygun araziyi bulabilirsiniz. Bu alınan cevaplara göre araziler bulunup müşteriye sunulduktan sonra, bu arazilerin gereksinimlere göre nasıl güncellenebileceği açıklanabilir. Tabi ki bu bilgileri sunarken, müşteriyi de bu konularda eğitmeniz gerekebilir.

Evin Büyüklüğü

Arazi boyutundan farklı olarak, evin büyüklüğü, müşterinin isteğini karşılayan mülkü bulmak için kolay bir özelliktir. Çünkü alıcının beğenilerine göre değiştirilebilen bir özelliktir. Arazi ve yer değiştirilemez, ancak ev değiştirilebilir. Alıcının en önemli ihtiyaçlarını öğrendikten sonra, eğer gerekiyorsa bakım, tadilat ve onarım işlemleri için müşteriyi uyarmak ve tavsiyede bulunmak çok da zor değildir.

Bunun için müşterinin ne kadar büyüklükte bir ev istediğini bilmeniz gerekir. Evin içerisinde kullanacağı özelliklerden kat planına kadar tüm ayrıntıları öğrenerek, onlara en uygun büyüklükte evleri araştırabilirsiniz. Eğer alıcının isteğine uygun ev yoksa bu durumda alıcının isteklerine uygun hale getirilebilecek evleri araştırabilirsiniz.

Konum

Alıcıların genellikle düşündükleri belirli bölgeler vardır. Bu, aslında gayrimenkul danışmanları için kolaylaştırıcı bir durumdur. Eğer müşterinin bu şekilde istediği bir bölge varsa, o bölgedeki ev fiyat aralıklarını müşteriye sunabilir ve yine o bölgedeki belirli ev tiplerini gösterebilirsiniz. Eğer alıcı, kendi isteklerine ve bütçesine uygun olmayan bir bölgeden ev bakmanızı istiyorsa, bu durumda onu neden yanlış düşündüğü konusunda eğitmeli ve doğru olana yönlendirmelisiniz.

Eğer alıcının aklında belirli bir bölge yoksa, o zaman müşterinin düşündüğü ev şartlarını incelemeniz lazımdır. Müşterinin iş yeri nerede? Çocuklarının okulu nerede? Güvenlik ve gizlilik unsurlarına ne kadar önem veriyor? Topluluk mekanlarına ne kadar meraklı? Bu gibi soruların cevaplarını alarak, alıcı için en uygun yeri seçebilirsiniz.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir