İlk Defa Ev Alacaklara 7 Önemli Tavsiye

Şimdiye kadar pek çok şey satın aldınız. Ama şimdi hayatınızdaki en pahalı alışverişi yapacaksınız. Bir ev satın alacaksınız. Ancak mülk satın almak, para harcarken uzun vadede size kazandıran tek alışveriştir.

Yine de bir ev satın alırken insanlar oldukça gergin ve tedirgin olurlar. Gayrimnekul danışmanınız ile görüşürken nelerle karşılaşacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Eğer Coldwell Banker danışmanları olarak sizlere sunacağımız birkaç ipucunu edinirseniz, ev satın alma aşamasında korkularınızı gidererek daha başarılı bir satın alma işlemi yapabilirsiniz.

Önceden Şartlarınızı Belirleyin

Tercih ettiğiniz ev tipi hakkında mutlaka aklınızda bir fikir vardır. Ancak ev almak için ayırabileceğiniz bütçeniz, istediğiniz evin koşullarını değiştirebilir. Hayal ettiğiniz evi araştırmadan önce bütçenizin yeterli olup olmadığını veya çekeceğiniz ev kredisini alıp alamayacağınızı netleştirmelisiniz.

Kesinleşinceye Kadar İşlemlerden Kaçının

Eğer kredi alarak bir ev satın alacaksanız, yapacağınız işlerin sıralamasını doğru ayarlamanız gerekir. Önce istediğiniz ev için anlaşıp sonrasında krediye başvurmak doğru olmayacaktır. Önce çekebileceğiniz kredi miktarı için başvurunuzu yapıp, ardından istediğiniz evi araştırmaya başlamalısınız.

Peşinat Gereksinimlerinden Haberdar Olun

Peşinat miktarları her yıl değişiklik gösterebilir. Daha önce bu konuda fikriniz vardır, ancak geçen zaman içinde çok şey değişmiş olabilir. Ödemeniz gereken peşinat miktarları hakkında fikir sahibi olmazsanız, sonradan kötü sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Ev Kontrollerine Katılın

İstediğiniz evi kesin olarak satın almadan evvel, mutlaka son bir kontrolden geçirin. Evi gezmiş ve beğenmiş olabilirsiniz. Ama satın alma işleminden evvel son bir kez daha kontrol etmeniz ve en ince detayına kadar araştırmanız yerinde olacaktır. Örneğin evin çevresindeki komşularla konuşarak orası hakkında bilgi toplayabilirsiniz.

Problemli Evlerden Uzaklaşın

Satın alma işlemini kağıt üzerinde imzalamadığınız sürece henüz o evi satın almış sayılmazsınız. Eğer o ana kadar bahsi geçen ev ile ilgili kötü bir durum veya istemediğiniz bir özellik fark ederseniz, son ana kadar geldik diyerek bu durumu görmezden gelmeyin. Önemli bulmadığınız bir kötü özellik, size sonradan pişmanlık yaşatabilir. Hayatınızdaki en büyük satın alma işlemini gerçekleştirmek üzere olduğunuzu unutmayın.

Danışmanınızdan Bölge Raporu İsteyin

Ev almayı düşündüğünüz bölgenin mutlaka raporunu danışmanınızdan isteyin. Bölge raporunda fiyat analizleri, dönemsel satış fiyatları, kira getirileri, amortisman süreleri, demografik yapısı gibi değerli bilgileri yer alacaktır. Coldwell Banker danışmanınız sizin için bunların tamamınız ve daha fazlasını sizin için ücretsiz hazırlayacaktır.

Gayrimenkul Danışmanınız ile Görüşmekten Çekinmeyin

İstediğiniz evin fiyatı size çok fazla gelebilir. Bu durumda hemen vazgeçmeyin ve danışmanınıza yazılı teklif verin. Coldwell Banker danışmanları size en uygun gayrimenkul için en doğru fiyat üzerinden ilerleyecek ve sizin yerinize pazarlık yapacaktır. Siz de hayalinizdeki gayrimenkule ulaşmak için www.CB.com.tr sitemiz ziyaret edin.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir