Eğitim Direktörümüz Filiz Çobanoğlu’nun Kaleminden…

Eğitim Direktörümüz Filiz Çobanoğlu, Gayrimenkul Sektörüne Nasıl Giriş Yaptı ve Neden Eğitimciliği Tercih Etti? Neleri Başarmak İstiyor?

Gayrimenkul sektörüne 2007 yılında hiç planlamadığım bir şekilde başladım. Uluslararası bir markanın Ankara Bölge Temsilcisi olarak çalıştım. Kızlarımın doğumuyla çalışma hayatıma ara vermiştim, fakat hayatımızda beklemediğim bir gelişme oldu ve kızlarımla, yalnız bir şekilde hayatımıza devam etmek zorunda kaldık. Kızlarımın biri 2,5, diğeri 1 yaşındaydı ve evimizde bir de yardımcımız vardı. İki seçeneğim vardı; ya yardımcımı çıkarıp çocuklarıma bakacak ve aileme muhtaç yaşayacaktım ya da her ne olursa olsun çalışıp ayaklarımın üzerinde durup yaşam standardımı yeniden kazanacaktım. Tabi ki çalışmayı, hayatımızı kendi ellerimde tutmayı tercih ettim. Hayatımın hiçbir döneminde değiştiremeyeceğim şeylere odaklanmadım, dramlardan uzak durdum, her zaman “şimdi ne yapmam gerekiyor?”, “ne yapmak istiyorum?” ve “ne yapabilirim?” sorularını sordum kendime. Kendine güveni olan, çok çalışan ve sürekli gelişime odaklanan insanların hayatta yapamayacağı hiçbir şeyin olmadığına inanırım.

Hiç planlamadığım bir şekilde derken bunu kastetmiştim. Kızlarımın çok küçük olmasından dolayı eski işime dönemiyordum, evime yakın bir iş bulmam gerekiyordu. Bir arkadaşım “Gayrimenkul ofisinde çalışır mısın?” dedi. “Ne! emlakçı mı?” dedim, bir çok insan gibi. Evime yakın çok alternatifim ve zamanım olmadığından görüşmeye gittim ve Ofis Asistanı olarak başladım. Evimdeki yardımcımdan daha az maaşla iş hayatına dönüş yaptım.

Aradaki zaman farkını kapatmak ve ilerlemek hırsımla hiç durmadan çalıştım, eğitimler aldım. 1 yıl sonra Ofis Yöneticisi oldum,  sonra da şirketimi kurup Gayrimenkul Danışmanlığı yaptım uzun dönem, daha sonra da Kurumsal bir markanın Türkiye’ye girişi ile Gayrimenkul Sektörü ile ilgili ne bilmem gerekiyorsa bana öğreten Brokerım ile ortak olarak markanın Türkiye’deki ilk 3 Bölge Müdürlüğünden biri olduk ve markamızı değiştirdik. Şirket ortaklığı ve Takım Liderliği görevini üstlendiğimde gayrimenkul danışmanlığını bıraktım. Şirketi büyütmek, üretken kılmak, karlı kılmak, eğitim vermek ve liderlik etmek sorumluluklarını aldığımda eğitim verme yolculuğum başladı.

2015 yılında kızlarımla hayatımızda radikal bir karar alarak, yine aynı markanın İzmir Karşıyaka Bölge Müdürlüğü’ne geçiş yaptım, yeni açılmıştı. Bölge Müdürlüğü daha 10. ayında iken 100 danışman sayısına ulaştırdım ve devamında; 2016 yılı ‘En Fazla Eğitim Veren Lider’, sadece 2016 yılında 112 yeni gayrimenkul danışmanı alarak ‘Bölge Müdürlüğünü En Fazla Büyüten Takım Lideri’, ‘Markanın Büyümesine En Çok Katkı Sağlayan Bölge Müdürlüğü’ ve ‘En Fazla Danışman Tutunduran Bölge Müdürlüğü’ ödüllerini aldım. Aynı zamanda markanın liderlik eğitimlerini de veren fakülte eğitmeniydim. 2016 yılı ödüllerini toplamamın nedenlerinden bazıları şunlardı; çıraklığını yapmadığım hiçbir işin ustası olmadım, bir çok başarısızlığım oldu, ama asla pes etmedim, her ne yapıyorsam en iyisini yapmaya odaklandım ve öyle yaptım, öğrendiğim her şeyi hemen uyguladım, hiçbir zaman öylesine eğitimlere katılmadım, hiçbir zaman ben oldum demedim, demeyeceğim de, eğitim odaklı olmaktan hiç vazgeçmeyeceğim.

Kızlarımla hayatımızda bir radikal karar daha alarak; kendine ve markaya olan inancı, çalışkanlığı, gelecek hedefleri ile birlikte çalışmak ve markanın gelecek hedeflerinin bir parçası olmam konusunda heyecan duymamı sağlayan Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanımız Dr. Gökhan Taş ile çalışma kararı alarak 2017 Ağustos ayında İstanbul’a taşındık.

Coldwell Banker Türkiye’de yapmak istediğim çok fazla şey var ve bu beni çok heyecanlandırıyor. Coldwell Banker Global 2017 yılının başından bu yana 2018 hazırlıklarını yaparak bir çok yeni eğitimi getirdi. Biz Coldwell Banker Türkiye olarak tüm yenilikleri yakından takip ederek Türkiye’de her daim uyguluyor olacağız. 4 aylık süreçte yeni eğitimlerimizi sırayla tamamlayıp vermeye başladık bile. 2020 yılı vizyonumuz olan 300 Ofis / 5000 Gayrimenkul Danışmanı / 5 Milyar Dolar satış hacmi hedefimizi gerçekleştirme yolunda en temel, en etkili stratejimiz eğitimlerimizdir.

Eğitim; Ofis ve Danışmanlarının başarısı ve söz konusu başarının sürekliliği için büyük bir önem taşır. Eğitimlerimiz, gayrimenkul işinin her aşamasını hedefliyor. Broker’dan, ofis direktörüne, ofis asistanından, teknoloji pazarlama uzmanına, yeni başlayan gayrimenkul danışmanından, deneyimli gayrimenkul danışmanına kadar…  Amacımız, Coldwell Banker Ofisleri içerisinde, gayrimenkul danışmanlarının verimli ve başarılı olmalarını sağlamak. Hedefimiz ise, gayrimenkul danışmanlarımızın kendi hedeflerine ve hayallerine ulaşmalarını sağlamak ve üst düzeyde başarılı gayrimenkul danışmanı sayısını arttırmak.

Neden gayrimenkul danışmanlığını bırakıp eğitmenliği tercih ettiğim çok sorulan sorulardan biri, evet gayrimenkul danışmanlığı kazancı en fazla olan az sayıda mesleklerden biri, çok severek yaptım, iyi paralar da kazandım, fakat liderlik sürecinde, eğitim vermeye başladığımda şunu fark ettim ki başkalarının hayatında fark yaratmak, hayatlarına dokunuyor olmak, yaptığım, başardığım ve tüm süreçlerini severek yaptığım gayrimenkul danışmanlığını ve liderliği öğretmek bana çok daha fazla haz veriyordu ve tutku haline de geldi. Gayrimenkul sektörünün her aşamasında görev almış biri olarak eğitimlerimde; yapmadığım, yaşamadığım, zorluklarını görmediğim  hiçbir şeyi anlatmıyor olmak bana daha fazla güven veriyor.

Sevdiğim ve inandığım işi yapıyor olmak, beni çok mutlu ediyor, keşke herkes sevdiği işi yapıyor olsa.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir