Güvenli Bir Kış Geçirmeniz için 5 Çatı Bakımı İpucu

Evinizin çatısı sizi kışın etkilerinden koruyacak en önemli kalkandır. Kış aylarında evinizin çatısını sağlam tutacak ipuçlarına göz atalım!

 

Kar Yağdığında Çatıda Oluşan Kalıntıları Temizleyin

Evinizin yüksekliğinden uzun ağaçların evinizin çatısına yaprak dökeceğini unutmayın. Çok sayıda kurumuş yaprak ve ağaç dalı parçaları çatıda uzun süre birikir. Bu kalıntıları temizlemek için bir profesyonelle anlaşmanızı öneririz. Su kanalları böylece temizlenmiş olacaktır, ileride ortaya çıkacak problemlerin önüne geçmiş olursunuz.

 

Su Kanallarını Temiz Tutun

Çatıda buz ve kar eridiğinde temizlenmiş su kanalları ve giderleri suyun problem çıkarmadan çatınızdan gitmesini sağlar. Eğer kanallarda su akışı durursa birikintiler oluşacaktır. Daha sonra gece yarıları tekrar donma olduğunda bu oluşumlar çatıda sabit alanlarda nem kaynağı oluşturacaktır. Sabit nemin eve nüfuz etmesi evin temeline ve dış cephesine zarar verebilir.

Ağaçların Budanmasını Sağlayın

Evinizin etrafındaki kuru dalları uzaklaştırın. Evinizin çatısına yakın olarak tespit ettiğiniz dallara dikkat edin. Ağır kar yağışları veya dolu yağışı dalları kırar ve evinizin çatısına düşerek ciddi hasara yol açabilir. Evinizin çevresindeki ağaçları kış başlamadan budatmanızı öneririz.

 

Çatınızı Denetleyin

Kış aylarınızda çatınıza çıkılmasını önleyin. Çatınız buz ve karla kaygan ve tehlikeli halde olacaktır. Çatıya çıkmaktansa evinizin etrafında yürüyün ve bu şekilde gözlem yapın. Bir uzman kiralayarak da çatınızı kontrol ettirebilirsiniz, bir problem olduğundan şüphelendiğinizde bunu yapmanızı öneririz.

Çatınızdan Karı Temizleyin

Gider ve su kanallarının etrafındaki 2 m.’lik alanda kar olmaması önemlidir. Bu sayede su sağlıklı bir şekilde çatınızdan emilecektir. Alüminyum bir çatı tırmığı edinerek, çatınızı kardan kolayca temizleyebilirsiniz, bu alet işinizi kolay hale getirecektir. Paslanmaz bir çatı tırmığını internetten 50 TL civarında bir rakama alabilirsiniz. Eğer bir tırmık ile halledilebilecek miktardan fazla kar birikti ise bir profesyonelle görüşerek temizlenmesini sağlamanız gerekecektir.

 

Sonuç

Kışın çatınızı güvende tutmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Proaktif olmak, iyi bir başlangıç olacaktır. Ama birçok durumda bir profesyonelle birlikte hareket etmek doğru adım olur. Doğru malzemeler ve güvenlik ekipmanları ile evinizin çatısını güçlü tutabilirsiniz.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir