Eviniz Kışa Hazır mı?

Soğuk havaların yaklaşması bizi oluşabilecek olumsuzluklara karşı tedbir almamız gerektiğini hatırlatıyor. Peki bu duruma ne kadar hazırız? Rahat bir kış geçirmemiz için yapmamız gereken ufacık bakımlar dairelerimizin geleceği ve bizim sağlığımız açısından oldukça büyük önem taşıyor.

Evimizde yapmamız gereken ufak değişimler için ipuçları şu şekilde:

-Dış cephe ve yalıtım

Öncelikle binamızın dış cephesini ve ısı yalıtımını kontrol etmeliyiz. Bunu konuyla alakalı bir uzmana danışarak ya da görünür problemlere karşı önlem alarak yapabiliriz. Gerekirse mantolama yaptırmalı, ısı yalıtımı sayesinde soğuk alışverişini minimize etmeliyiz.

-Çatılar

Yağmurlu havalarda çatılarımızda ihmal ettiğiniz ufak problemler sizleri daha büyük problemlerle karşı karşıya bırakabilir. Bunun için gerekli önlemleri almalı, yağışlara ve sızmalara karşı önlem almalısınız. Yöneticinize çatıların durumunu sorarak başlayabilirsiniz.

-Isıtma Sistemlerinin Bakımı

Aylardır kullanmadığımız ısıtma sistemlerimizin bakımının ısınma kalitemizle doğru orantılı olduğunu unutmayalım. Uzun süredir kullanmadığımız lokal ısıtıcılarımızı ve kombi sistemimizi uzman bakımından geçirmek hem ısıtıcıların ömrünü hem de evdeki ısı miktarını etkileyecektir. Kışı klima ile ısınarak geçiriyorsanız, yaz sıcaklarında yorulan klimanızın bakımını yaptırmadan kışa girmeyin. Cihazınızın tüm değerlerinin kontrol edilmesi ve iç temizliğinin yetkili servis tarafından yapılması ile kışı daha rahat ve sağlıklı geçirmeniz mümkün. Ayrıca bacanız varsa baca temizliği ve bakımını mutlaka yaptırın. Soba zehirlenmelerine karşı baca temizliğine özen gösterin.

-Merdivenler

Kış tam olarak kendisini hissettirmeden gerekli ise merdivenlerin bakımını yapmak da unutulmaması gerekenler arasında.

-Boya

 Boya, badana işlemini aşırı soğuklar gelmeden yapmak ya da yaptırmak hem mevsim rahatlığı hem de yaptığımız işlemin kalitesi açısından oldukça önemli

-Perdeler

Kış gelmeden perdeleri yıkamak işlem süresi olarak size zaman kazandıracaktır.

Blog Yazısı: Onurhan Çiçek

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir