Coldwell Banker Yıl Sonu Değerlendirme

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş

 Türkiye’de artık yılda yaklaşık 1,3 milyon konut satılıyor. OECD’ye üye ülkeler arasında bu rakamla Türkiye olarak Amerika’nın ardından ikinci sıradayız. Avrupa’daki ülkelerin ise epey üzerinde seyrediyoruz. Kaldı ki arsa, tarla, ofis, iş yeri, dükkan, endüstriyel bina, hastane gibi konut dışı enstrümanların satış adediyle gayrimenkulde toplam satış adedi 2,3 milyon adedi geçiyor.

TÜİK verilerine göre; ülkemizdeki hane halkı sayısı 19.481.000 civarında. Ortalama hane halkı büyüklüğü ise 3,8 kişi. 2006 yılında konut sahipliği oranı %60,9 iken 2017 itibariyle bu oran %68 seviyesinde ulaşmış durumda. Köyden kente göçün devam ettiği Türkiye’de kentleşme oranı %78 ve buna bağlı nüfus 60 milyon civarında. 2023 yılına kadar kente göçün devam edeceği ve kentleşme oranının %84’lerin üzerine çıkması bekleniyor. Buna göre kentleşen nüfusun 2023 yılında 71 milyon olması öngörülüyor. Bu göç kaynaklı kentleşme nedeniyle 2025’e kadar göç alan şehirlerde konut talebinin devam edeceği düşünülüyor.

Türkiye’nin büyüyen potansiyeline biz de inanarak 2013’te Coldwell Banker olarak Türkiye’ye girmiştik. Türkiye’de 4 yılda 150 ofis ve 1.500 danışmana ulaştık. Fakat bunu yeterli görmüyoruz. 4 yıl gibi kısa bir sürede yazdığımız başarı hikayesini daha da büyütmek, parlatmak istiyoruz. Türkiye ekonomisinin ve gayrimenkul sektörünün geleceğine olan inancımızla, yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Hedeflerimizi de buna göre koyuyoruz. Coldwell Banker Türkiye olarak, 2020’de bugün yaklaşık 150 seviyesinde bulunan ofis sayımızı 300’e, 1.500 civarında olan gayrimenkul danışmanı sayımızı da 5 bine ulaştırmayı öngörüyoruz. 2020’de hedefimiz danışman başına 1 milyon dolar, ofis başına ise 18 milyon dolar gayrimenkul satışına ulaşmak. Diğer bir deyişle, aracılık ettiğimiz satış tutarını yılda 5 milyar dolara çıkarmak.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir