Yeni Evin Zemine Yerleşmesi Sırasında Yaşanabilen Problemler

Evin kurulduğu zemine oturma sürecinde bazı problemler oluşabilir. Bir evin kötü durumda olduğunu çatlaklardan ve eşitliği bozulmuş katlardan anlayabilirsiniz. Yeni yapılmış bir ev, tipik olarak ilk 3 yılda yerine oturur. İnce çatlakların duvar ve tavanın birleştiği yerlerde oluşması beklenen bir şeydir ve sadece estetik açıdan problem yaratabilir.

Temelde de ince çatlaklar gözlenebilir. Fakat ciddi bir mimari hata olmadığı sürece, bu çatlaklar sorun yaratmaz.

Fakat bazı çatlaklar ciddi sorunlara sebep olabilir. Bu çatlakları nasıl ayırt edersiniz ve nelere dikkat etmelisiniz… İşte ipuçları!

Çatlakları Kontrol Edin!

Evin temelindeki ince bir çatlak bile kimi zaman problem yaratır. Çatlak yapısal bir probleme işaret ediyor olmasa da içeri su girmesine sebep olacak kadar geniştir. Böceklerin girmesine de sebep olabilir. Paralel uzayan çatlaklar, ince başlayıp kalınlaşarak giden çatlaklar ve düzensiz çatlaklara dikkat edin. Duvarın çatlak tarafındaki bölüm, duvarın diğer tarafından alçak demektir.

Çatlağın ciddiyetine göre profesyonel bir şirket ile görüşerek bu işi çözebilirsiniz. Ciddi çatlaklar 5000 – 6000 TL gibi fiyatlara tamir edilebilir, fakat tamir edilmediği takdirde daha maliyetli problemlere sebep olacaktır.

Açılıp Kapanması Problemli Cam ve Kapıları Kontrol Edin!

Açılma – kapanma problemi yaratan, sorunlu pencere ve kapılar evin kötü bir halde olduğuna işaret ediyor olabilir. İçteki kapılar, evin yapısal sıkıntılarını ele verir. Kapı, etrafındaki yapıya tam oturmuyor olabilir, kapatırken yere sürter. Açarken ileri geri sallanabilir, sabit açılmaz.

Kapıları bu gibi durumlarda tamir etmeniz, ayarlamanız mümkündür, fakat zeminde kayma problemi varsa, bu gibi ciddi durumları düzeltmek çok pahalıya mal olur.

Eğri Zeminlere Dikkat!

Meşhur “How I met your mother” Dizisi’nde iki kafada New York’ta bir apartmana taşınırlar. Evin zemini o kadar eğimlidir ki evin içinde kaykayla aşağı doğru kaymak mümkündür. Eğimli zemini bu dizide bir şaka öğesi olarak görsek de, normal hayatta evlerde oluşabilecek eğimler çok ciddi problem yaratır. Katların eşitliği bozulmuş olabilir. Bunun yanı sıra kat bağlarının ve desteklerinin çürümesi, temelin çatlaması buna sebep olmuş olabilir.

Tüm tehlikelerden ve endişelerden kurtulmak için bir profesyonelle çalışmanızı öneririz. Evin temeli ile ilgili durumlarda uzmanlar daha sağlıklı yönlendirme yapacaktır. Bunun dışındaki basit tamirleri kendiniz de yapabilirsiniz.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir