Ulu Önder Atatürk’ün Yaşadığı Evler

Mustafa Kemal Atatürk’ün Doğduğu Ev

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev herkesin bildiği gibi Selanik’te, Aya Dimitriya Mahallesi’ndedir. Evin hemen yanında Türk Konsolosluğu bulunmaktadır. Zemin kat, birinci kat ve ikinci kattan oluşmaktadır. Atatürk’ün doğduğu oda 2. katta yer almaktadır. Atatürk’ün Evi 10 Kasım 1953’ten beri müze olarak ziyarete açıktır.

Çankaya Köşkü

Ülkemizin Başkenti Ankara’da bulunur ve Cumhurbaşkanları’na ev sahipliği yapar. Kızılay Meydanı’nın 5 km. güneyindedir. Çankaya Köşkü 1,77 km² büyüklüğünde bol ağaçlı ve halka kapalı bir alan üzerinde kuruludur.

Atatürk, Çankaya Köşkü’ne 1921 Yılı’nda yerleşmiştir, 1932’ye kadar burada yaşamıştır. Zübeyde Hanım ve Latife Hanım da bir süre Çankaya Köşkü’nde ikamet etmiştir.

Çankaya Köşkü içinde bulunan diğer binalar: Müze Köşk, Pembe Köşk, Camlı Köşk, Başyaverlik Binası, Hizmet Binası, Sığınak ve Piramit Salon’dur.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, inşaatı 1856 yılında tamamlanmıştır. İstanbul, Beşiktaş’ta, Kabataş’tan Beşiktaş’a uzanan Dolmabahçe Caddesi’yle İstanbul Boğazı arasında, 250.000 m²lik bir alan üzerinde bulunur. Atatürk, İstanbul ziyaretlerinde Dolmabahçe Sarayı’nda kalmıştır. Burada yabancı devlet adamları ağırlanmıştır. 10 Kasım 1938’de Mustafa Kemal Atatürk, Saray’ın 71 numaralı odasında vefat etmiştir, tüm Türkiye’yi yasa boğmuştur. Saray 1984 Yılı’ndan bu yana, müze olarak hizmet vermektedir.

Florya Deniz Köşkü

İstanbul‘un Bakırköy ilçesine bağlı Şenlikköy Mahallesi’nde, deniz kıyısında yer alır. Mustafa Kemal Atatürk bu bölgeyi çok ziyaret etmekte ve yazları burada zaman geçirmeyi sevmektedir. Dönemin İstanbul Belediyesi, Florya Deniz Köşkü’nü Atatürk’e armağan etmiştir. Atatürk 1936 Yılı’nın Haziran ve Temmuz aylarında burada kalmıştır. 28 Mayıs 1938’de Köşkü son kez ziyaret etmiştir.

Köşk, Türk mimari tarihinde, erken cumhuriyet dönemi mimarisinin simge eserlerinden biri olarak değerlendirilmektedir.

Gazi Müzesi

Gazi Müzesi, İlkadım, Samsun’da, Mecidiye Caddesi’nde bulunur. Mustafa Kemal’in Samsun’a ilk gelişinde kaldığı Mantıka Palas Oteli’nin restorasyonu ile 1940 yılında ziyarete açılmıştır. Bina tam olarak Mecidiye Caddesi, 25 pafta, 273 ada, 3 parselde yer almaktadır. İki katlı olarak inşa edilmiştir.

Mustafa Kemal, 25 Mayıs 1919 Günü’ne kadar bu otelde konaklamıştır.

Ankara İstasyon Binası

Eski adı, Direksiyon Binası’dır ve 1892’de inşa edilmiştir.

Atatürk ve silah arkadaşları, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğine zemin hazırlayan Kurtuluş Savaşı’nın planlarını bu gayrimenkulde yapmıştır. 27 Aralık 1919’da Atatürk, Ankara’ya gelmiş ve bu binayı karargâh olarak kullanmıştır. 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin oluşturulması ile bugünün her yıl Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmasının kararları bu binada alınmıştır.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir