Eviniz Ne Kadar Akıllı?

Hayatınızdaki tüm araçlar internete bağlanabilse? Sadece bilgisayar, TV ve telefonlar değil… Saatler, hoparlörler, ışıklar, kapılar, ziller, kameralar, pencereler, panjurlar, su ısıtıcıları, diş fırçası, mutfak araçları ve tüm diğer aletler… Tüm bu aletlerin kendi içinde haberleştiğini, size bilgi sunduğunu ve sizin onları kontrol ettiğinizi düşünün. Bu bir bilim kurgu hikayesinden bir alıntı değil, buna Internet of Things (IoT) teknolojisi deniyor. Aletlerin interneti… Ev otomasyonu ve akıllı evler bu teknoloji ile donatılıyor.

Ev otomasyonu, adından da anlayabileceğiniz gibi evin içindeki aletlerin ses veya düğmelerle kontrolü anlamına geliyor. Evin ışıklarının yanıp sönmesi gibi otomasyonlar daha uygun fiyatlı olabiliyor, fakat akıllı güvenlik kameraları gibi sistemler daha pahalı olabiliyor.

Çok fazla sayıda birbirinden farklı akıllı ev ürünü kategorisi var. Kapı kilitleri ve ev güvenliğinden, ışıklara ve ev ısısına kadar bu sistemleri kullanabilme şansınız var.

Wink Hub 2

En başarılı ev hub sistemleri arasında olan Wink Hub 2, Z-Wave, ZigBee, Lutron Clear Connect, Kidde, Bluetooth, ve Wi-Fi uyumludur. Neredeyse tüm akıllı ev ürün kategorilerine uyumludur, Phillips Hue Aydınlatma’dan tutun da Netgear Arlo kameraya, Google Home’a kadar birçok araç bu sistemle kullanılabilir.

Logitech Harmony Elite

Evinizdeki tüm akıllı aletleri tek kumandadan kontrol etmeye ne dersiniz? Evdeki cihazlara Bluetooth, Wi-Fi, ZigBee, Z-Wave veya infrared ile bağlanabiliyor.

Kameralar

Netgear Arlo Pro, kablosuz, hava şartlarına dayanıklı ve kolayca yerleştirilebiliyor. Çift yönlü ses sistemine sahip. Kaydedilen video USB ile alınabiliyor. Sarj edilebilir pilleri var.

Nest Learning Termostat “Öğrenen Termostat”

Bu akıllı termostat sayesinde telefon, tablet veya PC ile evin sıcaklığını ayarlamak mümkün. Wi-Fi ile bağlantı sağlanıyor.

Hisense 10,000 BTU Portable Air Conditioner With Wi-Fi  

Telefonla yönetebileceğiniz bir klima! Üstelik odadan odaya kolayca taşınabiliyor. Harika soğutuyor! Üstelik çok sessiz çalışıyor.

Aydınlatma; Phillips Hue Bulbs

Ev aydınlatmanızın ışık yoğunluğunu ve rengini değiştirmenizi sağlayan sistem! Diğer sistemlerle tamamen uyumludur.

Smart Kettle: iKettle

Yataktan kalmadan sabah mutfakta su ısıtmak artık çok kolay. IFTTT ve Alexa entegrasyonu ile iKettle istediğiniz dereceye çıkıyor, istediğiniz derece kalıyor. İstediğiniz zamana göre kaynama tetikleniyor.

Akıllı Diş Fırçası Oral B Genius 9000

Nereyi tam olarak fırçaladığınızı ve diş fırçalama alışkanlığınızı gösteren tam otomatik diş fırçası… Daha az fırçaladığınız alanları öğrenmenize ve daha düzenli ağız bakımı yapmanızı kolaylaştırıyor. Ağzınızdaki 4 farklı bölümü 30’ar saniyeden toplamda 2 dakika olarak fırçalamanız için düzenlenmiş.

En iyi Akıllı Hoparlör: Amazon Echo Dot Speaker

Piyasada birçok akıllı hoparlör var, fakat her biri aşağı yukarı aynı görevi görüyor. İç bölüme kurulu bir mikrofon sayesinde müzik çalmak için sesli emirleriniz algılar. Sanal asistan sayesinde hava durumunu size bildirebilir veya yapılacaklar listenize buradan ulaşabilirsiniz. Diğer akıllı aletleriniz için bir ses köprüsü kurmanızı sağlar, onları da buradan yönetmenize yarar. Fiyat, ses tanıma ve akıllı özellikler anlamında en iyi cihaz olarak Echo Dot ön plana çıkıyor. Intro videosu oldukça etkileyici!

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir