Eviniz için Su Tasarrufu Sağlayacak Yöntemler

Tuvalet, duş ve banyo musluğu evinizin su harcamasının %60’lık kısmını oluşturur. 2025 yılında kişi başına düşen su miktarının 2/3 oranında azalacağı ön görülmektedir, bu nedenle su parası kademeli olarak artırılmaktadır. Bu nedenle geleceğe yönelik su tasarrufu önlemlerinizi almanızı tavsiye ederiz.

1.Lavabo Musluk Havalandırıcısı

Banyo musluğu, tuvalet ve duş kadar harcama yapmıyor gibi görülebilir, fakat dakikada 3 galon suyu boşa harcayabilecek potansiyelleri vardır. Bu harcama özellikle diş fırçalarken suyu açık bıraktığınızda giderek artar. Lavabo musluk havalandırıcısı kullanarak boşa giden suyu engelleme şansınız olur. Yıllık en az 1400 galon kar edersiniz, 5180 Litre eder. Oysaki lavabo musluk havalandırıcısı sadece 1 Dolar’a sahip olabileceğiniz bir aparattır.

2.Duş Başlığınızı Değiştirin

Duş alırken suyu boşa harcama durumu daha çok yaşanır. Birçoğumuz sıcak suyun altında kendimizi daha rahat hissetmek için bekleriz, bazıları ise suyun ısınmasını veya soğumasını beklerken suyu açık tutmak zorundadır. Yeni duş başlıklarını kullanarak etkin şekilde su tasarrufu yapmak mümkündür.

Daha yeni teknolojilerin kullanıldığı duş başlıkları daha yavaş akış sağlıyor, hatta suyun derecesine göre akışı ayarlayarak suyun boşa akmasını durduruyor. Bu yeni teknoloji duş başına 10 Litre suyun boşa akmasını önleyebiliyor.

3.Eski Model Tuvaletinizi Değiştirin

Birçok evde tuvalet, en çok suyu boşa harcayan ünitelerin başında gelir. Nerdeyse bir evin harcadığı suyun 1/3’ü tuvalette çekilen sifonla harcanır. Bu rakam günde 20 Litre’ye kadar çıkabilir. Tuvalet teknolojisi son 10 yılda ilerleme kaydetmiştir ve suyun boşa akmasını önleyecek birçok çözüm üretilmiştir. %67’ye kadar suyun boşa harcanması önlenebilmektedir.

Basınç destekli tuvalet modelleri

Çift sifonlu tuvaletler

Düşük akışlı tuvaletler

Tuvalet değiştirmek ortalama 300 -400 TL civarı bir masraf tutarken, kullanımı boyunca 4 – 5 bin TL’lik tasarruf sağlayacaktır.

Gördüğünüz gibi çok ufak yenilemeler, çok büyük tasarrufların yapılmasını sağlıyor. Siz de bu adımları izleyerek zahmetsizce evinizde su tasarrufu adına önemli farklar yaratabilirsiniz.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 thought on “Eviniz için Su Tasarrufu Sağlayacak Yöntemler”

  1. Lavabo ve banyo suyunu kokuşmasına izin vermeyecek bir şekilde depolayıp tuvalet sifonu için kullanabilecek sistemler düşünülebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir