Ev Dekorasyonunda Kullanılan Bitkiler Evin Havasını Temizler mi?

Ev dekorasyonunda kullanacağınız bitkiler birçok yönden hayatınızı olumlu etkiler. İç mekânlara güzellik katan süs bitkileri gerçekten havadaki toksinleri temizler mi? Size bir sürprizimiz var!

1989 yılında NASA uzay istasyonlarında havayı temizlemenin yeni bir yolunu arıyordu. Bu araştırmalar sırasında çok sayıda önemli bulgu elde edilmiş olsa da bitkilerin kapalı mekânlarda havayı temizlediği tezi asla net bir dille öne çıkarılmadı. Birçok makalede bu konudan bahsedilse de kesinlik yoktu.

Araştırmaya göre:

“Az ışıkta yaşayan ev bitkileri, aktive edilmiş karbon filtreleri ile birlikte, iç mekânlarda hava kalitesini organik maddelerden oluşan partikülleri temizleyerek artırma potansiyeline sahiptir.”

Araştırma şöyle devam ediyor:

“Aktif karbon filtreleri fanlarla desteklendiğinde çabucak kirli havayı temizler, İç mekânlarda hava kalitesi problemi yaşanan durumlarda filtreler bitkilerle birlikte kullanılmalıdır.”

Başka bir değişle bitkiler havanın temizlenmesine yardımcı oluyor fakat yine de “karbon filtresi” olarak belirtilen NASA’ya ait komplike sistemlerin de kurulu olması bu durumu yaratıyor.

Havayı bitkileri tek başına kullanarak temizleyebilir misiniz? Teoride evet… NASA’nın yaptığı deneydeki hava temizleme sistemini kurmak adına 680 bitkinin tek bir evde kullanılması gerekiyor. Bu kadar büyük bir botanik ekosistem oluşturmak yerine hava filtreleme sistemi almak veya klima ile idare etmek daha kolay olacaktır. Partiküllerden kurtulmak için ise daha sık elektrik süpürgesi tutmak iyi olacaktır.

Ev Bitkileri Size Mutluluk Verir!

Her yeni güne uyandığınızda hoş kokular saçan taze bir çiçek, yeni ve yeşil bir yaprak… Bitkiler sürprizlerle doludur. Onlarla ilgilenirken geçen vakit insana dinginlik verir. Bunun sebebi bitkilerle ilgilenmenin insana hatırlattığı “doğanın bir parçası olma” hissidir. Şehirler, beton, trafik ve gürültünün ardından bu güzel hissi yaşamak paha biçilmezdir. Bitkileri sadece size mutluluk verdiği için evinize alabilir, onlara bakmanın keyfini sürebilirsiniz. Birçok araştırma göstermiştir ki bitkilerle yaşamak insana sakinlik verir, üretkenliğini ve konsantrasyonunu artırır.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 thought on “Ev Dekorasyonunda Kullanılan Bitkiler Evin Havasını Temizler mi?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir