Güneş Panelleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güneş panellerini kullanmaya karar verdiğinizde, sizin için en doğru tercihin ne olacağını bilmeniz gerekir. Evinize ve bütçenize en uygun tercihi yapmalısınız.

Güneş enerjisi endüstrisi geçtiğimiz 10 yılda hızla büyüdü. Talebi karşılamak ve rekabette bir adım öne geçmek adına firmalar kaynaklarını ARGE ve üretime harcıyor. Daha etkili ve inovatif güneş panelleri için yoğun çalışmalar var.

Evler için genelde 3 seçenek ön plana çıkıyor. İnce Film, Poly Kristal and Mono Kristal. Bu üç panel çeşidi de Fotovoltaik (PV) sistemin parçalarıdır. Güneşten gelen fotonları, elektrik enerjisine dönüştürürler.

İnce Film Solar Paneller

İnce film panellerin içindeki hücreler fotovoltaik materyalden oluşan katmanın, cam, metal veya plastiğin üzerine konmasıyla oluşturulur. Bu katmanlar sadece nanometreler ile ölçülebilecek kalınlıktadır, geleneksel panellerden açık ara daha incedir. Bu paneller, ince üretildikleri için hafif ve esnek olurlar ve daha uygun fiyata mal edilirler. Son kullanıcı da daha az maliyetle bu ürünlere sahip olur.

Bu ürün çeşidinin kötü yanı ise, ürünün yıpranma payıdır. Üründe kullanılan fotovoltaik materyalin kalitesine göre 10 – 15 yıl arası kullanım süresi biçilir. Mono kristal ürünlerin kullanım ömrü ise 25 -35 yıl arasında değişir.

Diğer bir kötü yanı ise enerji etkinlik oranıdır, %7- 15 arasında bir orandır. Bu orandaki etkinlik, yılda 11.000 kilovat saatin üstünde elektrik harcaması yapan evler için yeterli olmayacaktır. Bu paneller takıldığında çok ciddi alan kaplayacaktır. Alan anlamında sıkıntısı olan evlere önerilmez.

Son yıllardaki çalışmalar sayesinde ince film teknolojinde etkinlik %20’ye kadar çıkarıldı. Yüksek etkinlik oranları sağlandığında bu teknoloji pazarda önemli rekabet yaratacaktır.

Poly Kristal

Poly Kristal paneller silikonun eritilip yuvarlak kalıplara konmasıyla olur. Bu yuvarlak silikon parçalar panelin üzerindeki ızgaralara yerleştirilir. Bu panellerin üretim maliyetleri oldukça düşüktür ve minimum düzeyde atık madde çıkararak üretilir. Bu sayede Mono Kristal panelden oldukça uygun fiyata sahip olmak mümkündür.

Poly Kristal panellerin etkinlik düzeyi genel olarak %13 – 16 civarındadır. Ortalama düzeyde elektrik harcayan evler için idealdir. Bu panellerin takılabilmesi için geniş alan gerekmektedir, ancak bu sayede optimum yarar sağlanır. Paneller mavi olduğundan göz zevkinize hitap edip etmediğini de göz önüne almanız gerekir.

Mono Kristal

Mono Kristal paneller, ilk üretilen panel çeşididir. Şu anda en pahalı paneller bunlardır. Bu paneller yüksek saflıkta silikon halkalar kullanılarak oluşturulur. Silikon halkaları güneş fotonlarını elektriğe çevirmekte oldukça etkilidir. Bu nedenle %22’lik etkinlik oranına ulaşır.

Paneller daha etkin şekilde enerji ürettikleri için daha az yer kaplar.

Sağlayacağınız Tasarrufu Hesap Edin

Hesabınızı destek almadan kendiniz yapmakta zorlanıyorsanız, bu siteden yararlanabilirsiniz: http://www.enerjihesapla.com/ Her aletin enerji tüketimini buradan görebilirsiniz.

Araştırmanızı yaparken endüstrideki gelişmeleri de takip etmeyi unutmayın. 2017 yılında bilim adamları %44.5 etkinlikle güneş enerjisi üreten bir sistem oluşturdu. Umarız çok yakın zamanda bu ve bunun gibi yüksek etkinlik oranındaki sistemler ev kullanımı için pazara sunulur.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 thought on “Güneş Panelleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir