Ev Sahibi Olma Aşamaları

Ev Sahibi Olma Aşamaları

Çoğu insanın çocukluktan beri hayali bir ev sahibi olabilmektir. Ev kirası vererek geçen yıllardan sonra bir ev sahibi olabilmek ve ev sahibi olmanın mutluluğunu yaşamak! Ev almak büyük bir adımdır ve bu adımı atarken önemli kararlar vermek gerekir. Yeni bir ev, doğru araştırma ve planlama ile sizi yıllar boyu mutlu edecektir. Başarılı bir alım gerçekleştirmenizi sağlayacak adımlardan bahsedelim.

Bütçenizin Neye Yeteceğini Anlamak 

Bunu anlamak, kredi alabilmek ile aynı şey değildir. Eviniz ve hayatınız için ne kadar para gerektiği ile alakalıdır. Alacağınız ev asıl yaşadığınız yere uzak bir yerde ise eskisine göre daha sık seyahat edecek ve yeni masraf kalemleri oluşacaktır. Yeni evinizde daha çok davet vermeyi düşünüyorsanız veya sevdiğiniz hobilere daha çok vakit ayırmak istiyorsanız, bunu da evin bütçesine eklemeniz gerekecektir. Her yeni masraf kalemi hesaplanmalıdır. Bankadan kredi çıkar, ev alınır ama sonrasında geçinmek zorlaşabilir. Bu hesaplamaları dikkatli düşünerek yapmak önemlidir.

Kredi Notunuz

Kredi kartı ödeme düzeni, kredilerin ödenme düzeni, bankalardaki mevcut borç durumu, yeni ya da ilk kredi açılışları, borçların kredi limitine oranı, ödeme geçmişindeki olumsuz durumlar, gecikmeye düşen hesap sayısı, finans kuruluşlarının bildirimleri ve sosyal güvenlik kurumu ödemeleri gibi faktörler kredi notunuzu etkiler. Kredi notunuzu yüksek tutmanız daha avantajlı kredi almanızı sağlayabilir.

Profesyonel Seçimi  

Hedeflerinizi bir Coldwell Banker Gayrimenkul Profesyoneli ile paylaşın. Size bu zorlu sürecin her aşamasında yardımcı olmaya hazırız.

Ev Seçimi

Evleri incelerken, hayat tarzınızı, gelecek planlarınızı göz önünde bulundurun. Eğer sadece birkaç yıl yaşayıp, ayrılacağınız bir ev ise, her zaman talebi olacak, uygun fiyatlı ve kolay elden çıkarabileceğiniz bir yer seçin. Her zaman 2. ve 3. opsiyonları kafanızda hazır tutun. İlk tercihiniz ile olan görüşmelerde sorun çıkarsa, elinizdeki diğer tercihlere yönelebilirsiniz.

Ev İncelemesi

Ev incelemesinin sertifikalı bir uzman tarafından yapılması gerekir. İncelemeye siz de katılmalı ve kafanıza takılan şeyleri sormalısınız. Uzman raporu elinize geçtiğinde raporu Coldwell Banker Gayrimenkul Profesyoneliniz sizin için yorumlayacaktır. Bu rapor üzerinden ev sahibinden bazı tamiratlar yapmasını veya fiyatı düşürmesini talep edebilirsiniz.

Satışın Kapanması

Kapanış işlemi ile ilgili çok detaylı bir yazı paylaşmıştık. Gerekli tüm dokümanları görmek ve yazımızı okumak için linki tıklayınız!

 

Doğru Profesyonellerle çalışmak, ev satın alımında size uzun yıllar mutluluğu garanti edecektir!

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir