Ev Satın Alma İşlemini Basit Hale Getirmek

Ev Satın Alma İşlemini Basit Hale Getirmek

Alacağınız evin satın alma işlemine önceden hazırlıklı olmanız, işinizi çok kolaylaştırır. Hem alıcı, hem satıcı için gergin bir işlemdir ve son dakika sürprizleri olabilir.

Süreci Tam Anlamıyla Anlamak

İşleme başlamadan önce her şeye hakim olmak çok önemlidir. Doğru beklentiler içinde olursanız, doğru soruları sorarak işi daha kolay çözümleme şansınız olacaktır, kafa karıştırıcı durumlar oluşmayacaktır. İnsan hatası en normal şeydir, ama unutulmuş detaylar gecikmeye veya ev devir teslim işleminin iptaline yol açabilir. Bu durumlara düşmemek için aşağıdaki önemli noktaları takip edebilirsiniz:

-Evini satın alacağınız ev sahibinin temsilcisi (gayrimenkul profesyoneli) ile görüşün. Ona sizi nelerin beklediğini sorun.

-Tüm gerekli dokümanları öğrenin ve dokümanları toplayın, son görüşmeye onları mutlaka eksiksiz getirin.

Tüm Kredi Dokümanlarını Gözden Geçirin

Kredi dokümanlarındaki eksikler, kâğıt işlemlerinde hatalara sebep olabilir. Tüm dokümanları okuyup kontrol etmek, çok zaman alan bir iş gibi görünebilir, fakat potansiyel problemleri çözmenin ve yanlış anlaşılmaları engellemenin en iyi yolu budur. Kredi alındıysa, banka avukatı mutlaka son gün orada olmalıdır.

Son olarak, aşağıda listelediğimiz her şeyin satın alma işleminin son bulacağı sabahtan önce elinizde olmasına dikkat edin:

-Kimlik kopyası

-1 adet fotoğraf

-Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na yapılan ödemenin makbuzu

-İpotek işlemlerini ve ödemeyi yapmak üzere bankanın avukatı da hazır bulunmalı

-Vekalet söz konusuysa, uygun şekilde hazırlanmış Vekaletname olmalıdır.

-Vergi Borcu Yoktur Yazısı (Gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeden alınır.)

-Tapu aslı ya da fotokopisi

-(Varsa) Hisse sahibi diğer ortağın yazılı rızası

-Çap

-Yapı Ruhsatı

-Kat Mülkiyeti

Cb.com.tr sitemizden bir Gayrimenkul Profesyoneline ulaşarak, ev satın alma ile ilgili sorularınızı sorabilir, danışabilirsiniz.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir