Gelecekte Robotlar Gayrimenkul Profesyonellerinin Yerini Alabilir mi?

Günümüzde yapay zekanın hızla ilerleyişi ve robotlar giderek gündeme oturuyor. TV kanallarında birbirleriyle savaşmak üzere yapılmış robotların maçları, neredeyse boks maçları kadar izlenirken, diğer tarafta Facebook tarafından üretilen yapay zeka kendi dilini oluşturarak başka bir yapay zeka ile iletişime geçtiği için durduruluyor. Terminatör serisinin ilk filmi 1984 yılında vizyona girdiğinden beri gerçekten çok şey değişti. Yapay zeka ve robotlar artık bilim kurgu unsurları olmaktan çıkıyor. Peki, yapay zeka insanlığa ne sağlayacak, neden bu kadar önemli?

Robotlar işlerini kusursuz yapmak adına oluşturuluyor, bir diğer amaçları da evrende insanların keşfedeceği yerlere öncüler olarak gitmek. Örneğin Mars’taki Curiosity, kameraları ve diğer mekanik parçaları ile bir robot sayılır. İnsanların çalışamayacağı yerlerde robotlar devreye girdiğinde gerçekten harika sonuçlar ortaya çıkıyor. Fakat gayrimenkul işi, insani etki ve ilişki gerektiren bir süreçtir. İnsanların kendi hayat deneyimleri, karşılaştıkları diğer insanlardan öğrendikleri, değer yargıları ve kendilerine has mizaçları vardır. İyi bir gayrimenkul profesyoneli işinin çok daha büyük bir bölümünü insani ilişki ile çözer. Mimikler, ilk izlenim ve doğru yönlendirme… Robotların bunları yapabilmesi için şimdilik çok zaman var. West World dizindeki kadar ileri olmadıkları sürece tabii…

Robotlar ve yapay zeka gayrimenkul ile ilgili sorulara cevap verebilir: Gayrimenkulün değeri, metrekaresi ve diğer istatistiksel bilgileri… Yapay zeka ne kadar gelişmiş olursa olsun, müşteri hesapta olmayan bir soru sorduğunda yapay zekanın bunu anlamama ve takılma ihtimali vardır (en azından şimdilik). Bunu Facebook’ta kullanılan chatbootlarda da görebiliyoruz. Önceden hazırlanmış diyalog ve cevaplar her zaman doğru sonuç vermez. “Yakında başlayacak bir yol yapımı mı var? Bölgede yakın zamanda trafiği etkileyecek bir çalışma olacak mı… Sorular detaylandırılabilir ve bazen önceden tahini zordur. Sorular ihtiyaca göre şekil alır ve herkesin ihtiyacı farklılık gösterir.

Bu durumlar göz önüne alındığında yapay zekanın gayrimenkul profesyonellerinin yerini alması değil, onlara destek olacak bir unsur olarak öne çıkması öngörülebilir. Yapay zeka gayrimenkul ve alan hakkında detaylı analizler, istatistikler oluşturabilir. Gelecek jenerik sorulara cevap vererek uzmana zaman kazandırır, samimi alıcıların ayıklanmasına yardımcı olarak zaman kazandırabilir. Robotlar ve 3D Printing ile mekanlar daha iyi tanıtılabilir, şimdiden VR turları gayrimenkul sektöründe önemli olmaya başladı. Dronlar harika görüntüler yakalayarak pazarlama faaliyetlerine yeni bir estetik kattı. Robotlar ileride de gayrimenkullerin teftişi ve bakımında önemli rol oynayacak.

Otomasyon her sektörü geliştirirken, gelecek hakkında sorular oluşmasına sebep olmaktadır. Robotlar, profesyonellere gayrimenkul ziyaret işlemlerinde kolaylık sunabilecek olsa da uzmanın yerini tamamen alması şimdilik imkansız görünmektedir. Alıcılar her zaman kişiselleştirilmiş bir satın alma işlemini aramaktadır, kişiler yine kişilere güvenerek iş yapmayı tercih edecektir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 thought on “Gelecekte Robotlar Gayrimenkul Profesyonellerinin Yerini Alabilir mi?”

  1. Robotlar yerine üstün zekalı yapay zekalar desek daha doğru olur. Alabilir bence. Gelecek zamanda iyiye kullanıldığı taktirde robotlar, insan ırkının yaptığı çoğu işi elinden alacak zaten ve bu iş kavramını ortadan kaldırıp insanın hür ve özgür yaşamasını sağlayacak. İnsanlar olması gerektiği gibi sadece düşünmeye ve özgürlük kısıtları altında dilediklerince yaşama haklarına sahip olacaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir