Coldwell Banker Extra Broker Owner’ı İpek Harazer’in Kaleminden

Coldwell Banker Extra Broker Owner’ı İpek Harazer’in Kaleminden

Bölgemizdeki şart ve fırsatlar hakkında 

Öncelikle çok  teşekkür ederim. Ofisimiz Coldwell Banker Extra Avrupa’nın en büyük 5. alışveriş caddesi olan Bağdat Caddesi‘nin kalbinde bulunmaktadır. Çok severek yaptığım isimi, dünyanın en büyük gayrimenkul markası Coldwell Banker çatısı altında icra etmekten duyduğum mutluluğu özellikle belirtmek isterim. Bölgemiz malumunuz kentsel dönüşümün merkezi pozisyonunda bulunmaktadır ve bölgemizde inşaatlar tüm hızıyla devam etmektedir. Bu durum arz talep dengesinin bozulmasına yol açmış ve ciddi anlamda arz fazlası konut ortaya çıkmıştır. Talebi karşılamayan arz fazlası konutlarda fiyatların aşağı yönde seyrettiğini gözlemlemekteyiz. Ben bu durumun alıcılar için bir fırsat olduğunu düşünüyorum ve adeta 3 yıl öncesinin satış rakamlarının telaffuz edildiği bölgemizde ihtiyaç sahiplerinin bu fırsatı değerlendirmeleri gerektiğini belirmek istiyorum.

Türkiye’de gayrimenkul sektörünün geleceği hakkında 

Gayrimenkul sektörü kurumsal markaların Türkiye pazarına girmesiyle ciddi anlamda asama kaydetmiştir. Özellikle Coldwell Banker markasının master franchise haklarının Başkanımız Gökhan Taş‘a geçmesinden sonra sektöre ciddi anlamda rekabet gelmiş ve bu rekabet bizlerin başarısını tetiklemiştir. Kendi markamız adına yakaladığımız bu yüksek ivme ile çok kısa surede pazar lideri olacağımızı düşünüyorum. Ayrıca vermiş olduğumuz profesyonel hizmetlerin karşılığı olarak alici ve satıcıların özellikle kurumsal markaları gayrimenkul danışmanı olarak tercih ettiklerini gözlemleyebiliyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde emlakçılık yasasının onaylanması ile birlikte geleceğin parlayan yıldızı meslekleri arasında gayrimenkul danışmanlığını olacağını da memnuniyetle belirtebiliriz. Mesleğimize olan saygınlık ta bu anlamda olumlu yönde ilerlemiş olmakta…

Sektördeki danışman ve brokerlar için öneriler

Mesleğimi çok severek yapıyorum. Bu mesleği B planı olarak yapan ya da yapmaya çalışanlara tavsiyem; hiç başlamasınlar, gerçek anlamda yegane işi olarak yapılması gereken bir iş yapıyoruz. Bugüne kadar İşin gerektirdiği her aşamada bulundum ve  bulunmaya devam ediyorum… Her broker‘ın danışmanlık geçmişi olması gerektiğini, her gayrimenkul danışmanın da broker olamayacağını düşünüyorum.  Çünkü, her ikisi de ayrı meslekler… Her ikisi de hakkı verilerek yapılması gerektiğini düşünüyorum. Şunu çok net söyleyebilirim. Bu işi gerçekten benimseyecek tam zamanlı konsantre olabilecek, sabırlı ve sosyal ilişkileri güçlü insanların bu sektöre girmelerini öneriyorum.  Çünkü dışarıdan öyle gözükmese bile dünyanın en zor işlerinden birini yapıyoruz. Yaptığımız iş gereği birçok sektörle alakalı bilgi sahibi olmak  (Hukuk, ekonomi, muhasebe, psikoloji v.s.) ve kendimizi sürekli geliştirmek zorundayız… Bir işte iyi olabilmek belki çok klasik olacak ama  çok çalışmaktan ve sabretmekten geçiyor.  Uzmanlık bölgemizde ağaçkakan olmalıyız, çok fazla insana dokunmalıyız, iletişim yönümüzü geliştirmeliyiz. O zaman sizi kimse tutamaz.

Hedeflerimiz

Hayatta her konuda ilerleyebilmek için her insanın mutlaka ulaşılabilir hedefleri olmalıdır. Sektöre girerken hedefim bu meslekte en iyi ne yapabilirimi bulup, onu şekillendirerek ilerlemekti. Kurumsal olmayan butik bir gayrimenkul ofisi ile başladım bu yola. Yaklaşık bir senedir dünyanın önde gelen firmalarından Coldwell Banker Türkiye ile yolumu kesiştirmem bir hedefimi daha gerçekleştirdiğim anlamına gelmekte oldu. Tabi sırada yeni hedefler var. Başarı odaklı çalışan bir insanım ve bunun için ekip ruhu çok önemli. Bu anlamda çok şanslıyım çok iyi bir ortağım ve ekibim var… Sektöre bir şeyler katabilmek için; ofisimi daha ileriye taşıyarak yüksek başarılar edinmek şuanda en büyük hedefim olsa gerek.

Başarıya giden yol 

Öncelikle başarı kelimesinin kademeli uzun bir yol olduğunu düşünüyorum. İşin özünde sonuçlandırabildiğiniz her iş bir başarıdır. Önemli olan bunu artırarak ilerleyebilmektir. Buna inanarak bu  yolda gitmeye çalışıyorum. Yaklaşık 6 yıldır sektördeyim. Zaman zaman bu işi yapamayacağımı düşündüğüm, bırakma noktasına geldiğim zamanlar oldu, ne zaman ki bu zorluklarda vazgeçmedim, işte o zaman başarmış oldum. Bana göre bir başarım varsa; en büyük sebepleri; pes etmeyişim, her olayın olumlu yönünü görmeye çalışmam ve sanırım en önemlisi işime âşık olmam… Yıllar önce bu işe başlamaya karar verdiğimde annem önce pek istememişti… Ben gerçekten bir şey yapamıyordum. Başka bir sektörde olmak istemesem de, sanırım istemeden pes etmem gereken noktaya gelmiştim, ama direndim… İnanıyordum ve çabalıyordum pes etmemek için elimden geleni yaptım ve önüme öyle güzel kapılar açıldı ki… Kendime göre çok güzel işler yaptım ve şimdi bu güzel firmadayım. En önemli destekçim şimdi annem, o yüzden daha kazanılacak çok başarılar olduğunu düşünüyorum. Bana göre başarı, yüzünü güldürebilen anların tamamı.

Satış ve kiralamada bir sürü anımız var tabii… Tek bir örnek vermektense şunu söyleyeyim… Alıcı– ya da satıcı müşterimi analiz etmeden o müşteriyi aile yapısını ihtiyacını anlamadan, onunla işe koyulmam. Hayalini anlayıp; onun için ne yapmam gerektiğini bulur ve istediği sonuca ulaştırırım. Bugüne kadar ki edindiğim müşterilerimin çoğuyla arkadaş olmuşumdur… Güvenlerini kazandığım içinde bu insanların ailelerinin gayrimenkul danışmanı olarak devam ediyor olmak  beni en mutlu eden şeydir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir