Coldwell Banker Tim Broker Owner’ı Abidin Şahin’in Kaleminden

 

Öncelikle ilginiz ve çalışmalarınız için teşekkür ederim.

Bölgemdeki şartlara ve fırsatlara gelecek olursak, Anadolu Yakası’nın en gelişmeye müsait bölgelerine bakıyoruz. Bunlar Maltepe ve Kartal… Her geçen gün değerine değer katan, daha çok tercih edilen bölge olmaya devam ediyorlar. Bunun en temel sebebi ulaşımın merkezinde olması ve iki ilçenin de denize kıyısı olması. İşe başladığım 2014 yılından beri fiyatların hemen hemen 2 katı olmuş olması da bölgemizin ne kadar karlı olduğunun en büyük göstergesi olduğunu düşünüyorum.

Gayrimenkul sektörü ülkemizde her geçen gün daha iyi duruma geldiğini düşünüyorum. Kurumsal Gayrimenkul firmalarının günden güne artıyor olması bunun en büyük sebeplerinden biridir. Sektörde teknolojinin de ön plana çıkması eski mahalle kültüründeki emlakçıların eskisi gibi iş yapamamasını sağlıyor, bu da kurumsal firmaları daha çok ön plana çıkartıyor. Yani önceden oturarak elde edilen kazançları yakalayabilmek için, bugün durmadan gece gündüz çalışarak, kazanabiliyorsunuz. Bu yüzden sektör sürekli gelişiyor.

Öncelikle danışmanlara önerim. Bu işi yapabilmek için motivasyon kaynağını belirlemeleri lazım. Bu öyle bir sebep olmalı ki ne zorluklar yaşarlarsa yaşasınlar asla vazgeçmeyeceğim, diyebilecekleri bir sebep olmalı. Zor bir iş ama çok vefalı bir iş, emek verdikten sonra kesinlikle karşılığını alacakları bir iş ve daha önce yaptıkları işleri, ya da maaşı ne olursa olsun hayatlarının bir kişinin iki dudağı arasında olan insanları düşünsünler ve bu işi kıymetini asla unutmasınlar.

Broker’lara önerim ise öncelikle Allah yardımcıları olsun. Onların zaten vazgeçme durumu olmasa da, mutlaka Broker’ın sürekli işlem yapan, işlem yaparak danışmanlara örnek olan birisi olması lazım. Danışmanlarla empati kurup, emek verdiği bir danışmandan emeğinin karşılığını göremese de, daha sonrakilerin hiçbir kabahati olmadığını bilip, aynı motivasyonla vermeye devam etmesi lazım.

Hedeflerimin önceliği Türkiye’de hem ofis hem de gayrimenkul profesyoneli olarak ciro birincisi olmak. Daha sonra aynı şekilde Avrupa’da ciro birincisi olmak ve son olarak en büyük hedefim Dünya birinciliği.

Satış hikâyesi olarak ilk yaptığım satışın hikâyesini anlatmak isterim. İşe ilk başladığım ay uzmanlık bölgem Kartal’dı ve ben ilk ay 8 tane portföy almıştım. Daha sonra Maltepe ye geçtim.6 Temmuz akşamı ailemle piknik yapmaya gidiyordum tam Yakacık’tayken 20:30 civarlarında müşterim Mehmet Bey Kartal’daki portföyüm için aradı, ama onun istediği gibi bir daire değildi soru sorunca anlamıştım, Maltepe’den aldığım portföyü önerdim şansa nişanlısı o eve yakın yerde çalışıyormuş görmek istedi. Bende anneannemle dedem vardı arabada, onları piknik yerine annemlerin yanına bıraktım ve yeri göstermeye gittim. Bu arada işe ilk başladığımda BMW aracım vardı, 2 ay sonra düğünüm olmasından dolayı satmıştım ve geçici bir Linea marka araç almıştım ve farının biri yanmıyordu diğeri de Allah’a emanet yanıyordu, yine de gittim daireyi göstermeye. Daireyi gördükten sonra çok beğendiler ve “biz burayı almak istiyoruz dediler bize yardımcı olur musun?”, dedim tabi olurum. Zannediyordum ki öyle dedikten sonra ertesi gün tapuya gidiyoruz, hemen paramızı alıyoruz. Tabi öyle olmuyormuş Ertesi tekrar geldiler pazarlık yaptılar ve daireye baktılar. Bir sonraki gün ailelerini getirdiler yine pazarlık yapmaya çalışıp daireye baktılar. Sonraki gün arkadaşlarını getirip gösterdiler. Son kez pazarlık yaptıklarında müteahhit; “Abidin, bu para oluyorsa bitirirsin, yoksa daireyi vermiyorum” dedi onların yanında ve çıktı, daireden gitti. Hayatımın en zor anlarından biriydi şükür ki Mehmet Bey babasına alalım dedi ve 20.000 TL kapora verdiler. Bu arada son yaptıkları pazarlıkta Abidin Bey’in parasını da siz karşılayın, diye pazarlık yapmışlardı ve müteahhit beni çok sevdiği için iki taraflı hizmet bedelini ödemeyi kabul etmişti. Kaporayı verirken “dairede bir sıkıntı yok değil mi” dediler, tabii ki yok dedim. Ertesi gün sabah 9 da belediye de buluşmak üzere sözleşip ayrıldık. Ben 08:30’da gittim tabi onlardan önce rayiç yazıyı almaya veznedeki hanımefendiye tapuyu verdim iki dakika geçti, bir sıkıntı mı var dedim, evet var dedi, ne var dedim, daire burada gözükmüyor dedi. O anı ömrüm boyunca unutamam herhâlde! Nasıl yani buranın satışı yapılamaz mı dedim. Hayır dedi. Kalbim duracak sandım. Ne yapmamız gerekiyor dedim, beyan vermeniz lazım dedi. Sonra yapabiliyor muyuz, kaç dakika sürer dedim, 5 dk’ya hallederim dedi. Kadını öldürecektim orada, madem 5 dakikalık işti beni niye o hale getirdi anlamadım. Tam o sıra Mehmet Bey aradı açtım ben belediyedeyim diyemedim, “yoldayım geliyorum” dedim, kapıda buluşalım. O anki psikolojim hani cinayet işlersin de yerde kan izleri vardır ya onlar gelmeden temizleyeyimdi. O yüzden söyleyemedim. Neyse rayiç yazıyı aldım, onlara fark ettirmeden aşağı da yanlarına gittim ve işlemi yaptık.

Hayatımın en heyecan verici günlerinden biriydi. Düğünüme 2 ay vardı ve O gün o müteahhit işlemi yaptıktan sonra hem çift taraflı hizmet bedelini tam olarak verdi hem de “Abidin kardeşim artık paramız var, para senin paran istediğin gibi kullanabilirsin” demişti. O günden beri çok şükür her zaman birlikteyiz. Satış yapmaktan öte bir abi kazandım.

Burada anlatmak istediğim gerçekten çok zor bir iş yapıyoruz, ama hiçbir meslekte elde edilemeyecek mutlulukları yaşıyoruz. Umarım bu hikayem gayrimenkul danışmanı arkadaşlarıma ilham olur ve kaderlerini değiştirmek için asla yollarından vazgeçmezler.

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 thoughts on “Coldwell Banker Tim Broker Owner’ı Abidin Şahin’in Kaleminden”

  1. Genç yaşında elde etmiş olduğun başarılarının sektöre girecek gençlere de örnek olması dileğiyle… Yolun hep başarılarla dolu olsun ve öyle de olacaktır eminim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir